Máte
otázku?

Zánik trestnosti trestného činu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Zánik trestnosti trestného činu

Dobry den, moze sa uplatnit zanik trestnosti v pripade trestn. cinu podvodu, ak dlznik peniaze vrati v plnej vyske poskodenemu?

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

Dobrý deň, zánik trestnosti a trestu upravujú ustanovenia § 84 a nasledujúce Trestného zákona. Medzi týmito ustanoveniami sa však nenachádza žiadne ustanovenie, ktoré by upravovalo Vami opísaný prípad. Aj keď v zákone nie je upravený postup, ktorým by vo Vašom prípade došlo k zániku trestnosti, zaplatenie spôsobenej škody a prejavenie ľútosti nad Vaším konaním môže odôvodniť alternatívny postup v rámci trestného konania (ak už bolo začaté). Trestné konanie totiž nemusí byť ukončené iba odsúdením páchateľa, ale môže byť ukončené (aj prokurátorom) alternatívne, bez vynesenia viny a odsúdenia. Ak ste spôsobenú škodu uhradili a táto škoda nemala žiadne nenapraviteľné následky, mám za to, že trestné konanie bude voči Vám ukončené iným spôsobom než odsúdením (napr. zastavením trestného stíhania).

Trápi vás "Zánik trestnosti trestného činu" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zánik trestnosti trestného činu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať pred pár mesiacmi mi už bývali priateľ kúpil telefón v hodnote 650 € kúpil ho dobrovoľne, a dal mi ho aj s faktúrou. No teraz ho odo mňa pýta späť a ja mu ho nechcem dať, chcem sa spýtať, či z toho môžem mať problémy s políciou atď.

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

(odpoveď odoslaná: 07.07.2020)

Dobrý deň,
podľa ust. § 630 Obč. zákonníka platí :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že darca má právo domáhať sa vrátenia daru len vtedy, ak sa obdarovaný správa voči nemu a členom jeho rodiny tak, že hrubým spôsobom porušuje dobré mravy. Zákon nedefinuje pojem hrubé porušenie dobrých mravov.

V zmysle praxe treba pod týmto pojmom rozumieť také porušenie, ktoré je sústavné alebo značnej intenzity, t.j. : predpokladom úspešného uplatnenia práva darcu na vrátenie daru nie je akékoľvek nevhodné správanie obdarovaného voči darcovi alebo členom jeho rodiny, ale len také správanie, ktoré so zreteľom na všetky okolnosti konkrétneho prípadu možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Vždy je preto nevyhnutné skúmať individuálne okolnosti každého jedného prípadu. Príkladom je dopúšťanie sa fyzického násilia, hrubých urážok voči darcovi alebo členom jeho rodiny.

Ak Vy ako obdarovaná s vrátením daru nesúhlasíte, a teda výzvu darcu na vrátenie veci nerešpektuje, musí darca v premlčacej dobe do 3 rokov uplatniť svoj nárok na vrátenie daru súdnou cestou. V rámci súdneho konania následne musí darca preukázať to, že došlo k naplneniu zákonných predpokladov na vrátenie daru upravený v ustanovení § 630 Občianskeho zákonníka.
Vo veci ide o občianskoprávny spor a pokiaľ mu telefón nechcete vrátiť späť, riešenie otázky vrátenia daru darcovi nie je v kompetencii polície. Iné by to bolo v prípade, keby ste telefón odcudzili.


Podotázka: Zánik trestnosti trestného činu (Trestné právo)

Dobry den, isli sme s kamaratmi na pivo do podniku, kde sa strhla bitka. Ja som sa nijak do nej nezapojil. Bili sa len kamarati. Ja som sa nikoho ani len nedotkol. Samozrejme som musel vypovedat na policii. Aky mozny trest mi hrozi, ked som bol pri tom konflikte, ale fyzicky som sa od neho distancoval? Za odpoved DAKUJEM.

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

(odpoveď odoslaná: 30.11.2016)

Dobrý deň. Z Vašej otázky usudzujem, že ste sa nedopustili žiadneho trestného činu, a preto Vám pravdepodobne nehrozí ani žiadna trestnoprávna sankcia. Na to, aby ste sa dopustili trestného činu, by Vaše konanie muselo napĺňať znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona.


Podotázka: Zánik trestnosti trestného činu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je pravda, že viacero priestupkov (napr. nepoužívanie bezpečnostných pasov) a následné neuhradenie pokút za tieto priestupky môže byť trestným činom. Ďakujem

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

(odpoveď odoslaná: 05.11.2016)

Dobrý deň, priestupok je vždy len priestupkom a nemôže byť trestným činom. Trestným činom je len to, čo je uvedené v trestnom zákone. Môžete si pozrieť trestné činy priamo v tomto zákone a budete mať presný prehľad čo je a čo nie je trestným činom. Je to zákon č. 300/2005 Z.z.


Trápi vás "Zánik trestnosti trestného činu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zánik trestnosti trestného činu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžem podať trestné oznámenie v prípade, ak sa mi jedna žena vyhráža, že zariadi moje prepustenie v práci. Podala na mňa už aj sťažnosť, čím mi spôsobila problémy, a takisto sa vyjadruje, že zabezpečí, aby aj ďalší napísali sťažnosti na mňa. Samozrejme obsah sťažnosti nie je pravdivý. Táto pani ma aj telefonicky kontaktovala s tým, že mi urobí zo života peklo a zariadi, aby som dostala v práci výpoveď. Dnes ma taktiez kontaktovala, kde uvádza, že môžem byť ešte rada, že mám prácu. Ide o to, že som pred časom bola vo veľmi zlom psychickom stave, a zaplietla som sa so ženatým mužom. Samozrejme som ho po krátkom čase nechala. Manželka tohto muža mi robí problémy. S pozdravom

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

(odpoveď odoslaná: 19.07.2016)

Dobrý deň, konanie, ktoré vo svojom príspevku popisujete je spôsobilé jeho páchateľovi privodiť trestné stíhanie. Podľa § 360 Trestného zákona (TZ) sa trestného činu Nebezpečného vyhrážania dopustí ten, kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu. Inou ťažkou ujmou môže byť práve strata zamestnania. Pri dlhodobom uvedenom správaní zo strany dotyčnej osoby nie je vylúčená ani trestná zodpovednosť pre prečin Nebezpečného prenasledovania. V zmysle § 360a TZ je trestným, ak páchateľ iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe. Podajte preto trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru. 


Podotázka: Zánik trestnosti trestného činu (Trestné právo)

Co mozem cakat za odcudzenie majetku a vlamanie dvakrat na to iste miesto, pricom druhy krat sme boli chyteny pri cine a vsetko vratili. Skoda medzi piatich rozdelena 860 eur a z prvej kradeze, ku ktorej som sa priznal je asi vacsia, lebo odcudzene veci sa nevratili majitelovi (poskodenemu). Bol by som velmi rad, keby sa to da volako vyriesit, lebo vazenie v mojej situacii by mi nepomohlo vobec. Prosim Vas poslite mi nejake navrhy riesenia a ze co mam cakat z tohto po pripade sumu kolko mam zaplatit, aby som si mohol najat pravnika, ktory by ma z tohto dostal. Ja nechcem ist sediet ked pojdem sediet, tak to uz v zivote sa nepostavim na vlastne nohy... Dakujem za pochopenie. S radostou prijmem kazdu Vasu odpoved a pomoc.

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

(odpoveď odoslaná: 08.03.2016)

Dobrý deň, v prvom rade považujem za dôležité uviesť, že pri rozhodovaní o treste a jeho výšky súd postupuje podľa ustanovenia § 34 ods. 4 Trestného zákona, ktorý hovorí: Pri určovaní druhu trestu a jeho výmery súd prihliadne najmä na spôsob spáchania činu a jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce okolnosti, poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť jeho nápravy. Na základe vyššie uvedeného ustanovenia súd rozhoduje o druhu trestu a jeho výmery. Ide o široký záber okolností, na ktoré súd musí prihliadnuť. Z toho dôvodu nie je možné Vám presne odpovedať na otázku, aký trest Vám hrozí, prípadne v akej výmere. Rovnako je v Trestnom poriadku upravených niekoľko spôsobov ako môže dôjsť k ukončeniu trestného stíhania. Medzi tieto spôsoby patria: podmienečné zastavenie trestného stíhania podľa § 216 TP, zmier podľa § 220 TP a dohoda o vine a treste podľa § 232 TP. Aplikácia niektorých z týchto ustanovení závisí na konkrétnych okolnostiach Vášho prípadu, preto by som Vám v tomto smere odporúčal konzultáciu s advokátom. Môžete sa obrátiť aj na niektorého z našich advokátov, ktorý Vám v tomto smere ochotne poradí. 


Podotázka: Zánik trestnosti trestného činu (Trestné právo)

Dobrý den, potrebujem takú menšiu radu. Vytvoril som účet rodinnému príslušníkovi a pri registrácii som dal zlý dátum narodenia a ked som tam poslal na overenia toho účtu OP tak mi ho zablokovali. Na fore na tipsporte mi pisali ludia ze to som sa dopustil tretného činu a take veci, že to bude riešiť polícia, Môže s toho aj to byť ? Ďakujem

Odpoveď: Zánik trestnosti trestného činu

(odpoveď odoslaná: 12.06.2015)

Dobrý deň, uvedenie nesprávneho dátumu  narodenia nie je trestným činom. Pokiaľ ste nemali v úmysle spáchať trestný čin, tak nepôjde ani o pokus alebo o prípravu trestného činu. Príprava a pokus trestného činu sú tiež trestné. 

Veľmi ťažko by Vám však preukázali, že ste konali v úmysle spáchať trestný čin. Vôbec sa nemusíte obávať.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zánik trestnosti trestného činu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku