Zákaz vstupu zvierat do zariadení poskytujúcich stravovacie služby

Zdroj: b2b.tripsy.sk

Na zariadenia poskytujúce stravovacie služby sú v záujme ochrany verejného zdravia kladené právnymi predpismi prísnejšie požiadavky na stavebno-technické riešenie, priestorové usporiadanie, vybavenie, vnútorné členenie či prevádzku v porovnaní s inými zariadeniami poskytujúcimi iný druh služieb.

Tieto požiadavky, stanovené s cieľom chrániť zdravie jednotlivých osôb, ktoré sa stravujú v prevádzkach verejného stravovania (ktorými sú reštaurácie, pizzerie, bistrá, kaviarne, cukrárne, pohostinstvá, vinárne, hostince a pod.) sú ustanovené primárne v zákone č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v účinnom znení.

Tento zákon explicitne ustanovuje prevádzkovateľom uvedených zariadení, ktorými môžu byť či už fyzické osoby - podnikatelia (napr. živnostníci) alebo aj právnické osoby v § 26 ods. 4 písm. a) zákona povinnosť zamedziť vodeniu a vpúšťaniu zvierat do priestorov zariadenia spoločného stravovania. Jedinou zákonnou výnimkou z uvedenej povinnosti je to, že osoby so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom môžu vstúpiť do priestorov spoločného stravovania, avšak len do tých priestorov, ktoré sú určené na konzumáciu stravy (teda ani takéto zvieratá nemôžu vstupovať napr. do priestorov, kde sa pripravuje jedlo a pod.).

V prípade, ak prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania poruší uvedenú povinnosť, dopúšťa sa iného správneho deliktu, za ktorý mu príslušný orgán verejného zdravotníctva uloží pokutu od 150 do 20 000 eur.

V prípade, ak má prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania napr. na dverách vyznačený uvedený zákaz a tento zákaz osoby, ktoré sa idú stravovať do uvedených zariadení porušia a následne v dôsledku tohto porušia povinnosti zákazníkmi zariadenia spoločného stravovania bude uložená prevádzkovateľovi zariadenia spoločného stravovania pokuta, mohol by túto pokutu ako náhradu škody následne vymáhať od toho zákazníka, v spojení s ktorého konaním bola táto pokuta prevádzkovateľovi zariadenia uložená.

Autor
JUDr. Milan Ficek, advokát

Najnovšie články: