Vzdanie sa predľženého dedičstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vzdanie sa predľženého dedičstva

Dobrý deň, mám svokrovcov, ktorí majú množstvo dlhov a momentálne je a to v ich byte záťaž. Dlhujú sestre peniaze a ona si od nich ako istotu vzala byt. Sľúbila, že ak splatia dlhy, vráti im ho. Zatiaľ ešte dlhy splácajú. Sú to značné sumy, približne okolo 18 000 eur a preto mám otázku. Ak by jeden z nich zomrel, je možné vzdať sa dedičstva v rámci dedičského konania? Alebo je lepší postup vzdať sa dedičstva ešte za ich života? Chcem sa vyhnúť situácii, kde by som musela splácať ich dlhy. Aj keby mi niečo po nich zostalo, nežiadala by som to. Nemám záujem o ich majetok, len o pokoj. Manžel má ešte ďalších dvoch súrodencov, teda sú spolu traja. Musia sa všetci spolu vzdať dedičstva? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň prajem.

Odpoveď: Vzdanie sa predľženého dedičstva

Dobrý deň, v prípade tzv. predlženého dedičstva (keď je dlh vyšší ako hodnota majetku, alebo keď je dlh skoro rovnako vysoký ako hodnota majetku) je možné odmienuť dedičstvo. Dedičstvo sa odmieta až po smrti poručiteľa (osoba, ktorá zanechala majetok). Pred jeho smrťou nie je možné dedičstvo odmietnuť. Po smrti poručiteľa každému dedičovi zvlášť príde od súdu (notára ako súdneho komisára) oznámenie o začatí dedičského konania. V tomto oznámení budú poučení, že do jedného mesiaca od doručenia môžu dedičstvo odmietnuť. V poučení sa uvádzajú i všetky následky takéhoto odmietnutia, t.j. že sa odmietnutie týka i majetku, ktorý by sa objavil po tom ako bude dedičské konanie ukončené. V prípadoch predlženého dedičstva je len na dedičovi, či sa mu oplatí kvôli majetku prijať dedičstvo (napr. keby sa nechcel vzdať rodičovského domu) a splácať dlhy alebo sa radšej vzdať dedičstva a zbaviť sa i všetkých dlhov. Keď je dedičov viac, každému príde spomínané oznámenie a je na každom jednom ako sa rozhodne. Aj keď sú súrodenci, nerobia žiadny úkon spoločne.

Vo Vašom prípade nie ste v priamom vzťahu k osobám (ktoré by boli poručiteľmi), t.j. neboli by ste dedičom. Dedia iba príbuzní. Je však jedna výnimka (tzv. spolužijúca osoba), ktorá nemusí byť príbuzným, ale táto dedí až v druhej dedičskej skupine, resp. sama len v tretej skupine.