Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vysporiadanie pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Vysporiadanie pozemku

Dobrý deň, pri prevode nehnuteľnosti som zistil, že časť pozemku má viacerých vlastníkov. Ako to môžem vysporiadať?

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku

Dobrý deň, pri vašej situácii s pozemkom, ktorý má viacerých vlastníkov, je potrebné pristúpiť k vysporiadaniu spoluvlastníctva. Najjednoduchšou a preferovanou cestou v slovenskom právnom systéme je dohoda medzi spoluvlastníkmi. Môžete sa dohodnúť na rozdelení pozemku podľa podielov, ktoré vlastníte, alebo môžete dohodnúť, že jeden vlastní všetko a vyplatí ostatných. Takáto dohoda by mala byť písomná a podpísaná všetkými spoluvlastníkmi. Pokiaľ sa na dohode nemôžete dohodnúť, je možné podať návrh na súd, aby zrušil spoluvlastníctvo a vykonal vyporiadanie.

Jednou z možností je použitie geometrického plánu, ktorý pozemok formálne rozdelí, čo umožňuje jednotlivým vlastníkom následne nadobudnúť konkrétne časti pozemku. Ak dohoda nie je dosiahnuteľná, súd bude brať do úvahy veľkosť podielov a účelné využitie nehnuteľnosti.

Odporúčam však poradu s advokátom, pretože je tam veľmi veľa vecí, na ktoré by ste mali myslieť.