Dobrý deň,
v prípade neúspešnej dohody o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva sa môžete obrátiť na súd s návrhom na zrušenie a vyporiadanie tohto spoluvlastníctva. Podľa ustanovenia § 142 Občianskeho zákonníka, ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh jedného spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a účelné využitie veci. V súdnom konaní sú možné tri riešenia: rozdelenie parcely, prikázanie pozemku jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za náhradu, alebo predaj parcely a rozdelenie výťažku, pričom súd je viazaný zákonným poradím spôsobov vyporiadania podielového spoluvlastníctva.
Neuvádzate, o aký pozemok sa jedná. Pokiaľ nejde o poľnohospodársky pozemok, na ktorý sa vzťahuje zákaz drobenia, t.j. nachádza sa v intraviláne, potom je možné jeho rozdelenie. V takomto prípade by súd musel postupovať podľa prvého zákonného spôsobu vyporiadania podielového spoluvlastníctva, a to tak, že by pozemok rozdelil medzi všetkých podielových spoluvlastníkov podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov.
Ak by sa jednalo o poľnohospodársky pozemok, tu platí zákaz drobenia, čo znamená, že rozdelením jestvujúceho pozemku nemôžu vzniknúť pozemky menšie ako 3000m2. Toto by znamenalo, že v takomto prípade by súd nemohol postupovať podľa prvého zákonného spôsobu vyporiadania podielového spoluvlastníctva, ale len podľa druhého, čo by znamenalo, že pozemok by prikázal za náhradu jednému z vás troch.