Máte
otázku?

Vymáhanie v zahraničí


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Vymáhanie v zahraničí

Dobrý deň, žili sme so svojou manželkou v zahraničí, kde sme si prenajali byt. Po niekoľkých rokoch sme sa rozhodli vrátiť a v byte sme ubytovali našu známu, ktorej sme predali nábytok v hodnote cez 3000 €. Dohodli sme sa na týždenných splátkach, ale s dotyčnou sa už nevieme spojiť. Raz za mesiac nám pošle správu, že nám druhý deň pošle peniaze, ale vždy to dopadne rovnako. Z bytu ju vyhodili a nábytok si presťahovala na neznáme miesto. Je možné nejak konať? Ide o krajinu Európskej únie. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že Vaše výzvy na zaplatenie kúpnej ceny zostávajú bez relevantnej odozvy, domnievam sa, že vec by ste mali záujem riešiť skôr súdnou cestou. V takom prípade je potrebné najskôr určiť právomoc súdov správnej členskej krajiny EU. Ide totiž o vec s cudzím prvkom, pričom na správne určenie právomoci by bolo pravdepodobne potrebné zohľadniť právnu úpravu uvedenú v nariadení Rady č. 44/2001 z 22. decembra 2000 o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach, známe pod názvom Brusel I.

Rovnako dôležité, ako určiť správne právomoc, je to, ako by ste Váš nárok vedeli preukázať, tzn., či máte spísanú kúpnu zmluvu. Pokiaľ by totiž písomná kúpna zmluva absentovala, mohli by ste sa v prípadnom súdnom konaní dostať do dôkaznej núdze, čo by mohlo mať za následok neúspech v súdnom konaní.

Trápi vás "Vymáhanie v zahraničí" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Vymáhanie v zahraničí (Vymáhanie pohľadávok)

Rád by som sa opýtal. Objednal som si tovar z Nemecka a zaplatil som zaň, avšak daná osoba prestala s komunikáciou a ani tovar neprišiel. Čo by som mal urobiť? Ďakujem za odpoveď, s pozdravom.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

(odpoveď odoslaná: 29.06.2018)

Dobrý deň, podobne ste sa stali obeťou podvodu. Toto, čo sa stalo vám sme riešili už niekoľkokrát. Najčastejšie sa tieto podvody robia s motorovými vozidlami, elektronikou ale aj drahšimi vecami pre deti (napríklad kočíky). Tieto podvody sa dejú najmä v prípadoch, keď natrafíte na predajcu cez nejaký blog (nie oficiálnu stránku predajcu).

Klienti často chcú podať trestné oznámenie na Slovensku, policajti ich ale odbíjajú že majú podať trestné oznámenie v zahraničí. Tomto prípade je daná právomoc aj slovenských orgánov, pretože ide o tak zvaných dištančný delikt, následok (škoda) nastala na území Slovenskej republiky. Podajte preto trestné oznámenie v písomnej podobe na okresnú prokuratúru v mieste svojho bydliska, napíšte tam, že ste platili tovar v obvode okresu, v ktorom podávate trestné oznámenie. Pokiaľ by vam prišlo zamietavé rozhodnutie, určite podajte sťažnosť a poukážte na dištančný delikt.

Ešte predtým ako podať trestné oznámenie, skúste dlžníkovi poslať doporučený list. Ak nemáte jeho adresu, nič iné ako trestné oznámenie Vám nepômože.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vymáhanie v zahraničí (Vymáhanie pohľadávok)

Ďakujem za Vašu odpoveď. Mám ešte jednu otázku. Čo mám urobiť, ak nemám adresu alebo daná osoba nie je v dosahu? V mojom prípade bola odpoveď nemeckej banky, kam boli zaslané peniaze, že nebolo možné osobu zastihnúť.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

(odpoveď odoslaná: 29.06.2018)

Dobrý deň, potom podáte trestné oznámenie, v ktorom uvediete číslo účtu, na ktorý ste penajze posielali s tým, že tamnuvediere, že osobu nebolo možné zastihnúť (odpoveď banky) a že vy skutočnú adresu nepoznáte.


Podotázka: Vymáhanie v zahraničí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, žijem už roky v zahraničí a nemám prehľad o zákonoch na Slovensku. Chcem sa opýtať, ako je to s predajom domu po rodičoch, v prípade, keď sme dvaja spoluvlastníci. Počula som, že môže byť problém pri predaji. Ak by to bolo aktuálne, čo by som mohla robiť, ak by som sa nemohla zúčastniť predaja priamo? Je možné zrušiť spoluvlastníctvo tak, že keď sa dom predá, nový majiteľ prevedie polovicu čiastky z predaja na môj účet v zahraničí? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

(odpoveď odoslaná: 07.08.2017)

Dobrý deň,

v prípade predaja nehnuteľnosti, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve prichádzajú do úvahy v podstate 2 možnosti. Prvou je, že sa s druhým spoluvlastníkom dohodnete, že dom predáte a kúpnu cenu si rozdelíte podľa Vašich podielov. Druhá možnosť je, že predáte len svoj podiel. V takom prípade má však druhý spoluvlastník predkupné právo na Váš podiel. Ak však podiel od Vás neodkúpi, teda nevyužije svoje predkupné právo, potom môžete podiel predať akejkoľvek tretej osobe.


Trápi vás "Vymáhanie v zahraničí" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vymáhanie v zahraničí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. V roku 2009 bola na internete ponúkaná na predaj cestná štvorkolka pod nepravdivou zámienkou predaja. O túto štvorkolku sme prejavili záujem a dňa 3. 4. 2009 sme zaslali požadovanú čiastku - kúpnu cenu - bankovým prevodom. Následne bola 23. 4. 2009 uhradená čiastka na zaplatenie dane prostredníctvom služby Western Union. Suma spolu činila 900 eur. Na základe trestného stíhania prečinu podvodu bol páchateľ - občan Rumunskej republiky - vypátraný a uznaný vinným rozsudkom Okresného súdu prvej inštancie dňa 11. 6. 2014, v spojení s rozsudkom Odvolacieho súdu v Rumunskej republike, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 29. 9. 2014. Páchateľ bol odsúdený k trestu odňatia slobody na dva roky s probačným dohľadom a podmienečným odkladom na skúšobnú dobu trvajúcu štyri roky. Bol tiež nariadený k náhrade škody vo výške 932 eur v náš prospech. Po porade s dvomi právnikmi a vyjadrení nemenovaných exekútorov mi bolo odporučené podať žiadosť na vykonanie exekúcie exekútorovi v Rumunskej republike, vzhľadom na to, že exekútori na Slovensku sa zaoberajú slovenskými prípadmi. Neviem si predstaviť komunikovať s rumunským exekútorom ani v angličtine a okrem toho sa bojím, že nemám záruku, že sa obraciam na správnu osobu - exekútora. Existuje prosím Vás iné riešenie? Rozsudok je právoplatný a nechcem ho nechať nedoriešený len kvôli tomu, že ide o zahraničný prípad. Veľmi pekne vám ďakujem za akúkoľvek radu. S pozdravom, MP.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

(odpoveď odoslaná: 06.04.2017)

Dobrý deň, 

rozumiem Vašej situácii, avšak obávam sa, že sa skutočne budete musieť obrátiť na exekútora v Rumúnsku. Slovenskí exekútori totiž môžu vymáhať len dlhy na území SR. Dôvodom je to, že slovenskí exekútori postupujú najmä podľa Exekučného poriadku, ktorého územná pôsobnosť sa vzťahuje len na územie SR, preto aj exekútor môže svoje právomoci využiť len v rámci SR. V opačnom prípade by išlo o zásah nášho štátneho orgánu do suverenity iného štátu. Overiť si, či daná osoba je skutočne exekútor, si budete môcť napríklad na Ministerstve spravodlivosti v Rumúnsku. Následne si môžete vybrať exekútora, ktorý by Vám pomohol s ďalším postupom.


Podotázka: Vymáhanie v zahraničí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Požičal som si peniaze na základe zmluvy o pôžičke (www.zmluvaopozicke.sk). Veriteľ sa však chystá odísť pracovať do Anglicka, prípadne do Nórska. Predstavuje to problém pri vymáhaní pohľadávky, ak bude veriteľ v zahraničí? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

(odpoveď odoslaná: 22.07.2015)

Dobrý deň, ak ste použili vzor zo stránky zmluvaopozicke.sk, bude to jednoduchšie, je tam rozhodcovská doložka a teda rozhodnutie rozhodcovského súdu bude veľmi rýchle a je vykonateľné veľmi jednoducho aj v zahraničí (často aj jednoduchšie ako rozhodnutie klasického súdu). 

Takže najskôr podajte návrh na rozhodcovský súd a potom návrh na exekúciu v zahraničí.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vymáhanie v zahraničí" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.