Vymáhanie v zahraničí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Vymáhanie v zahraničí

Dobrý deň, žili sme so svojou manželkou v zahraničí, kde sme si prenajali byt. Po niekoľkých rokoch sme sa rozhodli vrátiť a v byte sme ubytovali našu známu, ktorej sme predali nábytok v hodnote cez 3000 €. Dohodli sme sa na týždenných splátkach, ale s dotyčnou sa už nevieme spojiť. Raz za mesiac nám pošle správu, že nám druhý deň pošle peniaze, ale vždy to dopadne rovnako. Z bytu ju vyhodili a nábytok si presťahovala na neznáme miesto. Je možné nejak konať? Ide o krajinu Európskej únie. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie v zahraničí

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že Vaše výzvy na zaplatenie kúpnej ceny zostávajú bez relevantnej odozvy, domnievam sa, že vec by ste mali záujem riešiť skôr súdnou cestou. V takom prípade je potrebné najskôr určiť právomoc súdov správnej členskej krajiny EU. Ide totiž o vec s cudzím prvkom, pričom na správne určenie právomoci by bolo pravdepodobne potrebné zohľadniť právnu úpravu uvedenú v nariadení Rady č. 44/2001 z 22. decembra 2000 o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach, známe pod názvom Brusel I.

Rovnako dôležité, ako určiť správne právomoc, je to, ako by ste Váš nárok vedeli preukázať, tzn., či máte spísanú kúpnu zmluvu. Pokiaľ by totiž písomná kúpna zmluva absentovala, mohli by ste sa v prípadnom súdnom konaní dostať do dôkaznej núdze, čo by mohlo mať za následok neúspech v súdnom konaní.