Výluka majetku z BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: Výluka majetku z BSM

Patričí pri delení majetku polovica nehnuteľnosti môjmu exmanželovi, ktorú som nadobudla v manželstve, ale kúpila som ju z peňazí z dedičstva a list vlastníctva je len na moju osobu? Ďakujem.

Odpoveď: Výluka majetku z BSM

Dobrý deň. V zmysle zákona je z bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len BSM) vylúčený okrem iného ten majetok, ktorý jeden z manželov získal dedením. V praxi pritom platí, že ak sa za zdedený majetok získa iná vec, ani táto vec nebude patriť do BSM, nakoľko ide iba o transformáciu majetku. Iná situácia by však nastala, ak by sa nadobudnutá vec čo i len sčasti financovala z prostriedkov patriacich do BSM, pretože v takom prípade by už nadobudnutá vec patrila do BSM. Ak ste teda nehnuteľnosť kúpili výlučne z Vašich zdedených prostriedkov, potom ste jej výlučnou vlastníčkou Vy, a táto nehnuteľnosť by nemala byť predmetom vyporiadavania BSM.