Vyhrážanie sa expriateľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Vyhrážanie sa expriateľa

Dobrý večer, mám otázku týkajúcu sa expriateľa, ktorý bol niekoľkokrát súdne trestaný, najmä v zahraničí. Odkedy je na slobode, neustále mi posiela správy, na ktoré však neodpovedám. Na konci správ mi často napíše "teš sa". Predtým, keď bol vo väzbe, mi sa cez telefón vyhrážal kvôli tomu, že sa mu vyhýbam, a hovoril, že za to zaplatím. Môžem jeho správanie a konanie považovať za trestný čin? Má zmysel obrátiť sa s tým na políciu, alebo by som mala počkať, kým mi napácha nejakú preukázateľnú škodu, a až potom tieto veci riešiť s políciou? Veľmi pekne vopred ďakujem za radu a váš čas, ktorý ste vynaložili na prečítanie mojej otázky. S pozdravom.

Odpoveď: Vyhrážanie sa expriateľa

Dobrý deň, vyhrážanie sa expriateľa určite neberte a ľahkú váhu. Pokiaľ vo Vás svojimi vyhrážkami vzbudil obavu o svoje zdravie alebo život, potom jeho konanie je trestné. Vyhrážanie sa expriateľa je pomerne časté, musíte zakročiť. Trestné oznámenie nepodávajte osobne na polícii, ale písomne na prokuratúru. Priložte k tomu čestné prehlásenie niekoho tretieho, kto by o tom mohol mať vedomosť avedel by to v prípade potreby dosvedčiť. Policajti si ho minimálne predvolajú. Pozor však na nesprávnu formuláciu trestného oznámenia, aby ste si neprivodili sama trestné stíhanie re krivé obvinenie. Odporúčam preto minimálne konzultáciu u advokáta, ktorý Vám poradí, čo do trestného oznámenia za vyhrážanie sa expriateľa uviesť.