Vydržanie pozemku, sused chce peniaze

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Vydržanie pozemku, sused chce peniaze

Dobrý deň, mám otázku ohľadom pozemku. Môj starý otec kúpil pozemok a ohraničil ho podľa kameňov pred 40 rokmi. Je na ňom rodinný dom. Pred dvoma rokmi začal majiteľ vedľajšieho pozemku tvrdiť, že sme na jeho pozemku. Po vymeraní sa zistilo, že je to pravda a ide o 400m. Teraz od nás chcú vymáhať peniaze. Na internete som čítal, že po 10 rokoch mu právo na vymáhanie peňazí zaniká. Podotýkam, že sa o tento pozemok staráme už 40 rokov. Aký je teda v tomto prípade správny postup? Ďakujem.

Odpoveď: Vydržanie pozemku, sused chce peniaze

Dobrý deň,

v podstate máte pravdu. Po 10 rokoch za splnenia zákonných podmienok je možné nadobudnúť vlastníctvo k nehnuteľnosti, a to tzv. vydržaním. Jednou zo zásadných podmienok je dobromyseľnosť.To znamená, že tak, ako Váš starý otec, tak aj jeho právny nástupcovia (teda aj Vy) museli nepretržite po celú dobu 10 rokov užívať nehnuteľnosť s s tým vedomím, že sú vlastníci a ide skutočne o ich pozemok. Daný sused Vás napríklad môže žalovať o určenie vlastníckeho práva, avšak musel by preukázať, že ste neboli pri užívaní pozemku dobromyseľní, teda že ste ešte počas plynutia 10 rokov vedeli, že nejde o Váš pozemok.