Dobrý deň, z otázky predpokaldáme, že pri dedičskom konaí po mame sa Váš otec vzdal svojho podielu na dedičstve v prospech Vašej sestry. Otec je naďalej spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Ak je náš predpoklad správny, potom síce otec môže svoju dcéru vydediť, ale nie ohľadom podielu, ktorého je ona vlastníkom.
Pre vydedenie musia byť splnené zákonom stanovené náležitosti v zmysle ust. § 469a/Občianskeho zákonníka, pričom dôvody vydedenia musia existovať v čase spísania listiny o vydedení a v listine o vydedení musia byť jasne uvedené nielen odkazom na uvedené zákonné ustanovenie :
"(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d/ trvalo vedie neusporiadaný život."
Ak je otec spoluvlastníkom nehnuteľnosti a zrejme Vy chcete nadobudnúť jeho podiel na nehnuteľnosti, potom riešením je, aby Vám predmetný podiel na nehnuteľnosti daroval na zákalde darovacej zmluvy a následne v príapde jeho úmrtia predmetný podiel nebude predmetom dedenia, lebo otec ako poručite%l nebude jeho vlastníkom.
Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.