Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vydedenie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Vydedenie

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať o zákonom dedičstva. Moja svokra má 85 rokov a dvoje deti. Jej syn sa o ňu stará, navštevuje ju a nosí jej jedlo. Naproti tomu, jej dcéra sa za posledných 10 rokov ani raz neozvala, ani len telefonicky. Môže ju svokra vydediť? Má dcéra práva na dedičstvo a majetok? Ďalej, jej brat, ktorý nikdy nežil v spoločnom dome, neprispel na tento dom žiadnymi financiami. Má dokonca na dom nárok, hoci tam nie je už minimálne 60 rokov, aj keď je to ich majetok? Ak je možné ju vydediť, stačí sa obrátiť na notára? Alebo je potrebné konzultovať to s právnikom? Aký je v takom prípade postup? Ďakujem za skorú odpoveď. Katarína.

Odpoveď: Vydedenie

Dobrý deň,

pokiaľ sa jedná o vydedenie platia ust. Obč. zákonníka /§ 469a/ , kde je uvedené, že poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život.

V samotnej listine o vydedení musí byť uvedený dôvod vydedenia, nestačí citácia zákona.

Samotná skutočnosť, že dcéra sa neozvala ani telefonicky 10 rokov nie je dôvodom vydedenia. Nevieme či poznáte dôvod, že sa tak stalo, teda že sa neozvala. V prípade jej vydedenia a dedičského konania dcéra by mohla na súde napadnúť neplatnosť vydedenia. Listinu o vydedení Vám môže spísať ako advokát, aj notár.

Vec podľa nášho názoru nie je potrebné vydedením. Najjednoduchšie by bolo podiel na nehnuteľnosti, ktorý prináleží Vašej svokre, riešiť darovacou alebo kúpnopredajnou zmluvou, s  vecným bremenom - právo doživotného bývania svokry  v uvedenej nehnuteľnosti.

Pokiaľ sa jedná o investície do nehnuteľnosti  doporučujeme  vec riešiť písomne so spoluvlastníkom, prípadne mu navrhnúť zrušenie spoluvlastníctva a majetkové vyrovnanie realizovaných investícií.  To, že svokra investovala do nehnuteľnosti, vlastníctvo druhého prípadne ostatných spoluvlastníkov nezaniká.

V uvedenej veci sa môžete obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu.

 

Trápi vás "Vydedenie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: otec je žijúci, mama už nežije, ale čiastku po mame má sestra. Dá sa, aby otec svoju dcéru vydedil, aj keď má tú čiastku po mame? Dá sa to? Budem vďačná za odpoveď.

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 16.11.2024)

Dobrý deň, z otázky predpokaldáme, že pri dedičskom konaí po  mame sa Váš otec vzdal svojho podielu na dedičstve v prospech Vašej sestry. Otec je naďalej spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Ak je náš predpoklad správny, potom síce otec môže svoju dcéru vydediť, ale nie ohľadom podielu, ktorého je ona vlastníkom.

Pre vydedenie musia byť splnené zákonom stanovené náležitosti v zmysle ust. § 469a/Občianskeho zákonníka, pričom dôvody vydedenia musia existovať v čase spísania listiny o vydedení a v listine o vydedení musia byť jasne uvedené nielen odkazom na uvedené zákonné ustanovenie :

"(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d/ trvalo vedie neusporiadaný život."

 

Ak je otec spoluvlastníkom nehnuteľnosti a zrejme Vy chcete nadobudnúť jeho podiel na nehnuteľnosti, potom riešením je, aby Vám predmetný podiel na nehnuteľnosti daroval na zákalde darovacej zmluvy a následne v príapde jeho úmrtia predmetný podiel nebude predmetom dedenia, lebo otec ako poručite%l nebude jeho vlastníkom.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, som adoptovaná. Keď som mala roky, moji rodičia si ma adoptovali. Žili sme spolu veľmi zlý život. Mama ma často týrala alebo skôr robila na mne prvky, ktoré hraničili s týraním. Samozrejme, keďže som bola adoptovaná, nikto mi z rodiny neveril. Celý život som teda vyrastala v maminom dome, je to jej vlastný majetok, ktorý nadobudla vďaka jej rodičom. Dosiahla som 18 rokov a mama ma z domu vyhodila. Už od mojich 11 rokov sa mi vyhrážala, že ma vydedí, čo sa teda pravdepodobne stalo. Chcela by som vedieť, či mám nejaký nárok na jej majetok alebo nie, keďže mama povedala, že tam napíše, že žijem neusporiadaný život, čo pravda nie je. Žijem v nájomnom byte a snažím sa žiť aspoň tak, aby som prežila. Aj pracujem. Nepríde mi to ako neusporiadaný život. Pri tom závete, keď to bude písať, sa to bude aj posudzovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 20.10.2024)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru, ktorú ste nám dali položením otázky.

Situácia zrejme nebola pre Vás dobrá. Z otázky predpokladáme, že Vaša matka ešte žije. Tu uádzame, že matka môže so svojim majetkom nakladať podľa svojho uváženia a nepoterbuje k tomu Váš súhlas. Jej možnosťou pre prípad jej pmrtia je spísať závet v ktorom by Vás ako zákonného dediča mohla aj vydediť, avšak len zo zákonom stanovených dôvodov v zmysle ust. § 469a/ Občianskeho zákonníka, medzi ktoré patrí aj trvalé vedienie neusporiadaného života. V závete nie je možné len citovať uvedené zákonné ustanovenie, ale musia sa uviesť aj konkrétne skutočnosti, ktoré musia objektívne existovať v čase spísania závetu. Toto musí závet obsahovať. Matka môže závet spísať buď sama, prípadne aj za prítomnosti svedkov, prípadne vo veci závetu kontaktovať notára na spísanie závetu.

V prípade, že by došlo k úmrtiu matky, tu uvádzame, že v dedičskom konaní budete mať možnosť brániť sa a podať žalobu neplatnosť dôvodov vydedenia v lehote nie kratšej ako jeden mesiac v zmysle ust. § 194 Civilného mimosporového poriadku /o tom Vás bude musieť poučiť aj notár/.

 


Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, v prípade úmrtia bývalého manžela majú jeho plnoleté deti z prvého manželstva právo na dedenie, ak nehnuteľnosť získal pred svadbou so súčasnou manželkou. Aj keď by zanechal závet, v ktorom by všetko odkázal svojej terajšej manželke, plnoleté deti majú zákonné dedičské právo, ktoré im umožňuje nárokovať si určitý podiel z pozostalosti, a to aj v prípade, že by v závete boli vynechané. Dedičskú časť, ktorú zákon garantuje ako nezrušiteľný podiel, označujeme ako povinný podiel. Odporúčam vám obrátiť sa na právneho odborníka, ktorý vám poskytne podrobnejšie informácie a pomoc v tejto záležitosti. S pozdravom

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň, podstané vo vašom príapde je to, či manžel ako poručiteľ bol vlastníkom nehnuteľnsoti ku dňu úmrtia, nie ej dôvležité to kedy nehnuteľnosť nadobudol.

Plnoleté deti poručiteľa sú v zmysle ust. Občianskeho zákonníka zákonnými dedičmi po svojom otcovi. Ak by manžel ako poručiteľ spísal závet a všetom svoj majetok odkázal pozostalej /terajšej manželke/, bol by závet v uvedenej časti neplatný, pokiaľ nedošlo k vydedeniu potomkov poručiteľa /manžela/.

Podľa ust. § 479 Občianskeho zákonníka platí :

"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."

V prípade dedičského konania deti môžu v súlades ust. Civilného mimosporového poriaadku podať žalobu na súd o neplatnosť vydedenia a to v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac /§ 194 ods. 1 Civil. mimosporového poriadku/.


Trápi vás "Vydedenie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, ak na pojednávaní zistím, že som bol vydedený, budem musieť platiť notárovi poplatok?

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 28.01.2024)

Dobrý deň, ak sa vo veci vydedenia nebudete brániť, potom nie je právny dôvod, aby ste platili odmenu notára, lebo nebudete nič dediť.

Uvádzame, že ak by ste zistili, že poručiteľom bol spísaný závet a súčasne listina o vydedení, potom máte možnosť podať žalobu na súd o neplatnosť dôvodov vydedenia a to v lehote v zmysle ust. § 194 Civilného mimosporpvého poriadku, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac.


Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či budem predvolaný na dedičské konanie aj napriek tomu, že som vydedený.

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 21.01.2024)

Dobrý deň,
áno, budete predvolaný a notár vás musí poučiť o možnosti podať žalobu o neplatnosť dôvodov vydedenia v súlade s ust. § 194 ods. 3 Civilného mimosporového poriadku, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac.

Citujeme pre vašu potrebu aj z rozsudku Krajského súdu v Prešove : sp. zn. : 10Co/18/2017 z 11.9.2018

"Dôvod  vydedenia musí byť v listine o vydedení výslovne uvedený (kauzálny právny úkon) a musí byť daný v čase jej spísania, inak by išlo o absolútne neplatný právny úkon podľa § 39 Občianskeho zákonníka. ....Predmetné zákonom stanovené dôvody vydedenia nemožno preto paušalizovať a vykladať určitým striktným spôsobom, sú totiž príliš subjektívnymi a pri každom jednotlivcovi sa posudzujú a zdôvodňujú inak. ....Zákonný dôvod vydedenia uvedený v ustanovení § 469a ods. 1 písm. b) Občianskeho zákonníka totiž vyžaduje, aby neprejavenie opravdivého záujmu bolo potomkom zavinené, nestačí len samotná existencia takéhoto stavu."

Ktorému notárovi bol spis po poručiteľovi pridelený zistíte v informačnom centre okresného súdu podľa miesta trvalého bydliska poručiteľa v čase úmrtia a následne kontaktujte notára.

V prípade potreby kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som vidieť môjho syna a dcéru, keďže moja manželka je invalidná a oni nemajú záujem o opateru.

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 07.12.2023)

Dobrý deň,
vydedenie sa v slovenskom právnom poriadku realizuje tzv. listinou o vydedení. V zmysle § 469a Občianskeho zákonníka:

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život. (2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2. (3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.   V listine o vydedení musí byť uvedený dôvod vydedenia a súčasne musia byť splnené aj náležitosti podľa § 476 a 480 Občianskeho zákonníka. Závet Vám však môže vyhotoviť aj notár, aby boli zachované všetky náležitosti pre jeho platnosť.    Dôvod vydedenia sa však musí vzťahovať na poručiteľa. Ak ide súčasne aj o deti Vašej manželky, a dôvod vydedenia sa týka jej, tak potom musí vydediť deti práve ona.    Odporúčam to urobiť u notára, pretože tak si zaručíte, že ten dokument bude správne vypracovaný a v prípade smrti to nebudú môcť napadnúť.
Trápi vás "Vydedenie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, som rozvedený a chcem vydediť obidve svoje deti z dôvodov uvedených v § 469a, tj. a) v rozpore s dobrými mravmi mi neposkytli potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o mňa neprejavujú trvalý opravdivý záujem, ktorý by ako moje potomstvo mali prejavovať. Obávam sa, že v prípade mojej smrti by mohli moje vydedené deti napadnúť listinu o vydedení na súde a spôsobiť tak potenciálnym dedičom starosti. Existuje aj iný spôsob vydedenia? Napríklad ešte za môjho života požiadať súd, aby vykonal takýto úkon atď. Ďakujem.

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 11.07.2023)

Dobrý deň,
v samotnej listine o vydedení v zmysle ust. Občianskeho zákonníka nie je postačujúce, aby v listine o vydedení boli len uvedené zákonné dôvody ako ich uvádza Občiansky zákonník, ale musia byť tieto skutočnosti aj riadne opísané a musia existovať pred úmrtím poručiteľa, nepostačuje teda citácia Občianskeho zákonníka.

Súd v tomto smere, aby ste teraz podali návrh na súd, aby rozhodol o vydedení, lebo právne to nie je možné.

Možnosťou na Vašej strane je teraz za svojho života darovať majetok vám určeným osobám na základe darovacej zmluvy. V prípade, že by išlo  nehnuteľnosť, potom netreba zabudnúť z Vašej strany na zriadenie vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného užívania konkrétnej nehnuteľnosti. Následne v prípade Vášho úmrtia predmetné nehnuteľnosti už nebudú predmetom dedenia.

Na spísanie darovacích zmlúv odporúčam kontaktovať advokáta.


Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, dcéra nám odišla z domu a nám zostali dve vnúčatá - dievča a chlapec, vtedy mali šesť a sedem rokov. Spôsobili nám obrovské finančné problémy. Ja som bol na invalidnom dôchodku po zápale mozgu a mozgových blán a manželka chodila na dialýzu. Napriek tomu sme deti úspešne vychovali. Obaja skončili strednú školu a teraz žijú a pracujú v S.

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 15.06.2023)

Dobrý deň, vo veci spísania závetu a súčasne listiny o vydedení kontaktujte prosím ktoréhokoľvek notára.Vami uvedené dôvody vydedenia dcéry, o ktorej deti ste sa starali, sú dostatočným dôvodom na vydedenie.

Možným riešením vo Vašom prípade je aj to, aby ste Vami nadobudnutý majetok za svojho života darovali prípadne Vašim vnúčatám, hlavne pokiaľ ide o nehnuteľnosti a to so súčasným zriadením vecného bremena vo Váš prospech spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Vo veci spísania darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý súčasne zabezpečí aj podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.


Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, je možné po smrti môjho syna, ktorá nastala pred tromi týždňami, nejako obmedziť z morálneho hľadiska dedičstvo pre jeho dve deti - 22-ročného študenta a 16-ročnú študentku? Ide o to, že tieto deti mu v čase jeho vážnej choroby nepomáhali žiadnou starostlivosťou, neodpovedali na telefonické hovory ani sms správy a ani si s ním neudržiavali kontakt napriek výzvam a usmerňovaniu zo strany starých rodičov. (Syn bol rozvedený).

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 15.05.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku, ako aj obsiahli dodatok, ktorý sme si tiež prečítali, uvádzame, že vzhľadom na okolnosť, že syn ako poručiteľ nespísal závet a súčasne listinu o vydedení za svojho života, teraz po jeho úmrtí nie je možné už jeho potomkov ako zákonných dedičov vydediť dodatočne.

Bude na rozhodnutí zákonných dedičov či dedičstvo prijmú alebo odmietnu.


Trápi vás "Vydedenie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vydedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň. Sme piati súrodenci. Po smrti našej mamy sa brat sám nastáhoval do rodičovského bytu. S ním mám zlý vzťah, už sa ani nerozprávame. Stále mi tvrdí, že ma odkáže a z predaja bytu nedostanem nič. Má na to právo? Ďakujem. Monika

Odpoveď: Vydedenie

(odpoveď odoslaná: 27.04.2022)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak mama bola výlučným vlastníkom bytu, potom celý byt bude predmetom dedenia. Ak ste 5 súrodenci, váš zákonný dedičský podiel predstavuje 1/5 z celku a na tento máte zákonný nárok, pokiaľ zo strany matky ste neboli vydedený.

Uvádzame, že v zmysle ust. § 469a/ Občianskeho zákonníka pre vydedenie platí, že vydediť možno výlučne potomkov, a teda váš brat vás vydediť nemôže, vydediť v zmysle ust. citovaného zákonného ustanovenia by vás mohla len vaša mama za zákonom stanovených podmienok.

V dedičskom konaní žiadajte o rozhodnutie podľa dedičských podielov, a nie tak, že sa vzdáte podielu na dedičstve napr. v prospech brata s tým, že vám vyplatí určitú sumu, na ktorej by ste sa v dedičskom konaní dohodli.

V prípade problémov resp. záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vydedenie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.