Vinník mi nevyplatil odškodné, čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Vinník mi nevyplatil odškodné, čo mám robiť?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Bol mi súdom uznávaný nárok na odškodné po ublížení na zdraví. Vinník dostal podmienučný trest a bol povinný mi uhradiť škodu, avšak doteraz tak neurobil. Už sú to dva roky. Chcem sa spýtať, ak znova prenesiem prípad na súd, znamená to pre neho porušenie podmienečného trestu a môžu ho stíhať na slobode?

Odpoveď: Vinník mi nevyplatil odškodné, čo mám robiť?

Dobrý deň, náhrada škody Vám bola priznaná súdnym rozhodnutím, tzn. že Váš nárok na náhradu škody nemusíte opäť uplatniť na súde. Vzhľadom na uplynutý čas predpokladám, že súdne rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné. Odporúčam Vám na príslušnom súde si nechať vyznačiť právoplatnosť a vykonateľnosť súdneho rozhodnutia a podať návrh na vykonanie exekúcie. Právoplatné súdne rozhodnutie v trestnej veci, zaväzujúce na náhradu škody je plnohodnotným exekučným titulom. Na základe Vášho návrhu na vykonanie exekúcie následne súdny exekútor začne Vašu pohľadávku vymáhať v rámci exekučného konania. Čo sa týka následkov neuhradenia náhrady škody zo strany odsúdeného, upravuje ich trestný zákon a trestný poriadok. Vzhľadom na to, že nesplnil súdom určenú povinnosť nahradiť Vám škodu, súd do úhrady Vášho nároku nerozhodne o jeho osvedčení podľa ustanovenia § 50 Trestného zákona. Súd môže nariadiť výkon nepodmienečného trestu.