POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Uznanie otcovstva pri zapretí matkou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Uznanie otcovstva pri zapretí matkou

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako postupovať v prípade, keď matka popiera moje otcovstvo, a to napriek tomu, že som si istý, že som biologickým otcom. Matka nie je vydána a my nie sme manželia. Je v štvrtom mesiaci tehotenstva. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Uznanie otcovstva pri zapretí matkou

Dobrý deň,

z Vašej otázky mi nie je celkom zrejmé, či chce matka zaprieť otcovstvo voči Vám alebo voči inému mužovi a následne určiť, že otec ste Vy.

Pokiaľ by chcela matka zaprieť otcovstvo voči otcovi dieťaťa, ktorý nie je jej manžel a k dieťaťu bolo určené otcovstvo druhou domnienkou (súhlasné vyhlásenie rodičov) vzťahoval by sa na ňu § 93 ods.2 Zákona o rodine:

ods.1 Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.

ods. 2 Aj matka dieťaťa môže v rovnakej lehote zaprieť, že otcom dieťaťa je muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.

Najskôr je nutné určiť voči dieťaťu otcovstvo a až následne je možné ho zaprieť. Ak matka podá návrh voči Vám, musí preukázať, že je vylúčené, že ste otcom, napr. dokázať, že ste nemali súlož v rozhodujúcom čase, alebo ste boli odcestovaní, či prostredníctvom testov DNA.