Určenie otcovstva po troch rokoch

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Určenie otcovstva po troch rokoch

Dobrý deň, rada by som sa opýtala ohľadom určenia otcovstva po viac ako troch rokoch. Otca mojej dcéry som spoznala na Cypre, kde som žila približne rok. Potom odišiel do svojej rodnej krajiny, Indie, a keďže som nepoznala jeho celé meno, stratila som s ním akýkoľvek kontakt. Zistila som, že som tehotná, ale pretože som nepoznala jeho meno, nespomenula som ho v rodnom liste dcéry. Teraz žijem v Nemecku a náhodou sme sa po rokoch stretli. Keď som mu povedala, že máme spolu dieťa, chce napraviť to, čo zmeškal. Naša dcéra má už takmer štyri roky. Ako prosím mám postupovať? Čo musím vybaviť? Len na matrike miesta narodenia dieťaťa? Čo nás čaká?

Odpoveď: Určenie otcovstva po troch rokoch

Dobrý deň,

Podľa zákona č. 154/1994 Z.z. o matrikách sa do matriky zapisujú údaje o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, zomreli alebo uzavreli mnaželstvo na území SR a údaje štátnych príslučníkov SR pokiaľ sa narodili, zomreli alebo uzavreli mnaželstvo v cudzine. Z Vašej otázky však nie je zrejmé, v ktorej krajine sa narodilo dieťa. Ak by sa však narodilo v cudzine podľa § 5 ods.1 zákona č. 40/1993 Z.z. o štátnom občianstve je dieťa narodené v cudzine občanom SR pokiaľ aspoň jeden z rodičov je občan SR a zápis sa vykoná do tzv. osobitnej matriky. V oboch prípadoch je teda možné postupovať podľa zákona o rodine, konkrétne § 90 a nasl..

Na základe toho, čo uvádzate, Vám odporúčam, aby ste spolu s otcom Vášho dieťaťa, ak prejavil skutočne záujem o uznanie otcovstva, súhlasne vyhlásili, že dotyčný muž je otcom dieťaťa podľa § 90 a nasl. Zákona o rodine. Súhlasné vhylásenie možno urobiť nielen na súde, ale aj na matričnom úrade, v ktorom sa vykonal zápis o narodení dieťaťa (ak sa narodilo v SR). Ak ide o občana SR narodeného v cudzine zápis sa vykonal na osobitnej matrike, a teda je nutné navštíviť túto matriku. Vo Vašej otázke ste tieto podrobnosti neuviedli, a preto zrejme najlepšou radou bude, aby ste navštívili matriku, ktorá vydala rodný list.

Nakoľko toto vyhlásenie je právnym úkonom, musí obsahovať zákonom predpísané náležitosti, najmä kto ho robí, čoho sa týka, musí byť datovaný, podpísaný a urobený slobodne, vážne určito a zrozumiteľne. Matričný úrad urobí o vyhlásení zápisnicu. Tento úkon nie je spoplatnený.

Na matriku si so sebou vezmite občiansky preukaz, rodný list dieťaťa. Rovnako aj otec dieťaťa si musí so sebou vziať nejaký doklad totožnosti. Na základe týchto údajov matrika vykoná zápis. Vyhlásenie na matrike má deklarátorný účinok, čiže matrika nie je opravnená rozhodnúť alebo skúmať či muž, ktorý tvrdí, že je otec, je skutočne otec. Zápisom sa len potvrdzuje skutočnosť, že tento muž je otcom dieťaťa.

Na matriku nemusíte prísť naraz. Za deň vyhlásenia sa podľa judikatúry považuje deň, keď k vyhláseniu jedného z rodičov pristúpi vyhlásenie druhého rodiča (R32/1983). Inak povedané môžete prísť vyhlásenia urobiť aj v rozličnom čase. Matriky však preferuje postup, keď sa naraz dostaví aj matka aj muž, ktorý o sebe tvrdí, že je otec.