Splnomocnenie na spísanie žiadosti na sobáš

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Splnomocnenie na spísanie žiadosti na sobáš

Dobrý večer, rád by som sa opýtal, či je možné prostredníctvom splnomocnenia podať žiadosť o sobáš na matrike v prípade, že snúbenci sú dlhodobo mimo Slovenskej republiky a nevedia sa osobne dostaviť. Pani na matrike uviedla, že sa musia dostaviť obaja osobne a podať žiadosť. Je to možné vykonať aj s pomocou splnomocnenia?

Odpoveď: Splnomocnenie na spísanie žiadosti na sobáš

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme  nasledovné :

Aby  ste mohla podať žiadosť o uzatvorenie manželstva na príslušnej matrike musela by ste mať príslušné úradne overené splnomocnenie s označením  presného rozsahu splnomocnenia s úradne overenými podpismi obidvoch snúbencov. Zároveň by ste musela predložiť aj príslušné doklady k žiadosti o sobáš.

Píšete, že snúbenci žijú dlhodobo v zahraničí, potom by pre nich bolo možné uzatvoriť aj manželstvo na príslušnom zastupiteľskom úrade SR v zahraničí.  Manželstvo možno uzavrieť na zastupiteľskom úrade len v prípade, ak obaja snúbenci sú občanmi SR a ak vnútroštátne právne predpisy prijímajúceho štátu takúto činnosť zastupiteľského úradu pripúšťajú.