Späťvzatie trestného oznámenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Späťvzatie trestného oznámenia

Dobrý večer. Budem nesmierne vďačná, ak mi odpíšete -veľmi mi to pomôže. Môj priateľ má na rok podmienku za krádež alkoholu a teraz ho jedna pani obvinila z vyhrážania, pretože ju malo-byť skrtil. Pani nemá žiadne dôkazy, dokonca tvrdí, že jej ukradol aj veci, avšak ani na to nemá dôkazy ani svedkov. Pani to nakoniec oľutovala a chcela by odvolat svoje obvinenie - je to možné? Ak nie, koľko rokov môže môj priateľ stráviť vo väzení a existuje nejaké riešenie, aby ho neposadili do väzenia? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Späťvzatie trestného oznámenia

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že raz podané trestné oznámenie nie je možné vziať späť. O každom podanom trestnom oznámení sú orgány činné v trestnom konaní povinné náležite konať a zisťovať, či sa stal skutok, ktorý je predmetom trestného oznámenia, či tento skutok je trestným činnom, kto ho spáchal a pod. Osoba, ktorá podala trestné oznámenie (oznamovateľka) preto nemôže podané trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu vyhrážania vziať späť.

Samozrejme, oznamovateľka môže orgánu konajúcemu trestné konanie oznámiť, že skutok, pre ktorý podala trestné oznámenie si vymyslela. V takomto prípade sa ale oznamovateľka jednak vystavuje riziku, že bude voči nej vznesené obvinenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu krivého obvinenia a rovnako ani orgány činné v trestnom konaní nie sú nijakým spôsobom viazané takýmto prípadným oznámením, pretože tie sú povinné zisťovať vždy skutkový stav veci nezávisle od návrhov a oznámení rôznych subjektov.

Čo sa týka samotného trestu, ak by bol Váš priateľ jednak uznaný za vinného zo spáchania trestného činu, ktorého sa dopustil počas skúšobnej doby (podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody), podľa judikatúry sa má za to, že takýto páchateľ sa v skúšobnej dobe neosvedčil, čo má za následok nariadenie výkonu trestu odňatia slobody. V prípade, ak by bol Váš priateľ uznaný za vinného zo spáchania trestného činu počas skúšobnej doby, bol by preto povinný vykonať jednak trest za krádež, ktorý mu bol podmienečný odložený a jednak aj trest za nový trestný čin, ktorého sa dopustil v skúšobnej dobe. Pri spáchaní trestného činu v skúšobnej dobe naviac už nie je možné výkon trestu odňatia slobody (ak je za ďalší trestný čin súdom uložený) podmienečne odložiť (§ 49 ods. 2 Trestného zákona). Konkrétne druhy trestov ani ich výmeru nie je možné bez poznania ďalších podrobností prípadu prezumovať.