Rušenie nočného kľudu, ako postupovať?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Rušenie nočného kľudu, ako postupovať?

Dobrý deň, bývam v dedinke, ktorá má približne 500 obyvateľov. V jej strede sa nachádza krčma, v ktorej sa cez víkendy usporadúvajú diskotéky bez povolenia. Tieto diskotéky pretrvávajú celú noc až do skorého rána. Okolie rušia hlasnou hudbou, vibráciami a ostrými svetlami. Sťažovala som sa na obecný úrad starostovi, ktorý mi povedal, že ich upozorní ústne. Na moje sklamanie sa situácia nezlepšila, naopak, ešte sa zhoršila. Rada by som vedela, ako treba postupovať ďalej. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rušenie nočného kľudu, ako postupovať?

Dobrý deň,

pokiaľ nepomohol ani zásah obce (starostu), potom zostáva zrejme jediným riešením podanie žaloby na súd. V tomto prípade ide o zásah do výkonu Vášho vlastníckeho práva podľa § 127 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. Žalobou sa môžete domáhať, aby sa dotyčný prevádzkovateľ krčmy zdržal takéhoto konania.