Rodinné prídavky zo zahraničia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Rodinné prídavky zo zahraničia

Prosím o radu. Môj bývalý manžel poberá rodinné prídavky na našu dcéru zo Švajčiarska, ktoré si ponecháva v plnej výške a dcére z nich nič neposkytuje. Mne platí súdom určené výživné, keďže mám dcéru zverenú do svojej starostlivosti. Dcéra už má 18 rokov. Má právo na tieto prídavky a ich poberanie aj s nárokom na retrospektívne výplatenie? S otcom sa vôbec nestretáva, pretože on neprejavuje žiaden záujem, ale prídavky berie. Aj my máme právo ich žiadať? Ak áno, na ktorý úrad by sme sa mali obrátiť a kto by nám v tomto mohol pomôcť? Akékoľvek informácie nám veľmi pomôžu. Sme ochotní aj zaplatiť za služby, ktoré nám umožnia tieto peniaze získať, aspoň čiastočne. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Rodinné prídavky zo zahraničia

Dobrý deň, pokiaľ otec dieťaťa poberá prídavky na dieťa zo zahraničia, tak tieto nemôžete žiadať od neho, aby Vám ich platil aj spolu s výživným. Tieto prídavky sa zohľadňujú v konaní o určenie výživného a práve v tomto konaní ste mali túto skutočnosť namietať, teda, že otec poberá prídavky.

Ak ste túto informáciu nevedeli, alebo sa o nej na súde nehovorilo, potom môžete požiadať o zvýšenie výživného

Pokiaľ je už dcéra plnoletá, návrh na súd musí podať sama.