Čo sa stane, keď neprevezmem balík zo zahraničia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Žilina

Otázka: Čo sa stane, keď neprevezmem balík zo zahraničia?

Niekto mi poslal balík z Pobrežia Slonoviny na moju adresu. Nič som si neobjednala. Požadujú po mne clo, avšak ja nič nechcem. Mám to teda ignorovať? Má to však jedno háčik – obávam sa, že by som to nakoniec mohla byť nútená zaplatiť a netuším, čo balík obsahuje. V súčasnosti stojí clo 450 eur. Ďakujem.

Odpoveď: Čo sa stane, keď neprevezmem balík zo zahraničia?

Dobrý deň, v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka upravujúcich práva spotrebiteľov nie ste povinná plnenie, ktoré ste si neobjednali prevziať, uchovať, ani vrátiť. Tzn. že ak ste si danú zásielku z Afriky neobjednali a neprevezmete ju, nič sa nedeje. Prepravcovi, resp. colnému úradu (podľa toho kto Vás kontaktoval), oznámte, že ste si žiadnu zásielku odtiaľ neobjednali, žiadnu zásielku neočakávate a tiež, že si ju neprevezmete. Prepravná spoločnosť následne vykoná potrebné kroky k tomu, aby bola zásielka vrátená odosielateľovi.