Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Proficredit versus občan

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Proficredit versus občan

Dobrý deň, potrebujem poradiť, ako postupovať ďalej v právnom spore s firmou Proficredit. Spor sa týka zmluvy uzavretej na moje IČO a vystavenej zmenky. Kauzou sa zaoberá súd v Bratislave V, no mám pocit, že sudkyňa je vo svojom rozhodovaní zaujatá. Aj keď bola zmluva uzatvorená na IČO a v žiadosti bolo uvedené "pre podnikateľské účely", peniaze skutočne prišli na môj súkromný účet a boli použité na súkromné účely. Sudkyňu nepresvedčili ani čestné prehlásenia, pretože som nepreukázala úmysel použiť peniaze na súkromné účely už vopred. Podľa vyjadrenia sudkyne zmenka nie je sporná a jej vyplnenie je správne. Otázkou však zostáva, či je zmluva spotrebiteľská. Toto je sporné, keďže som podpísaním žiadosti o úver potvrdila, že v tom čase som bola podnikateľka. Navyše, daný úver nie je v mojej účtovníctve evidovaný. Premýšľam, ako preukázať, že aj v tomto prípade som spotrebiteľka. Budem veľmi vďačná za každú radu. Ďakujem.

Odpoveď: Proficredit versus občan

Dobrý deň, legálnu definíciu spotrebiteľa nájdete v paragraf 52 odsek 4 Občianskeho zákonníka. Z tohto ustanovenia je potrebné vychádzať, keď sa bude rozhodovať, či ste boli alebo neboli spotrebiteľ.

"Spotrebiteľ je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti. "

Rozhodujúce teda je, či ste konali alebo nekonali pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti.

A tiež dôležité je, že pokiaľ ste pri plnení spotrebiteľskej zmluvy nekonali v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti, potom ste boli spotrebiteľom. Dôležité je teda aj to, odkiaľ ste platili úver, ak to bolo z podnikateľského účtu, je to problém, ak to bolo zo súkromného účtu, môžem Vám to pomôcť. Musíte to ale preukázať.

Stretli sme sa s prípadmi, kedy boli spotrebitelia nútení, aby si otvorili živnosť a vtedy im bol poskytnutý úver, toto je štandardne obchádzanie zákona, ktoré je neplatné.

Ak by ste napríklad boli nútený otvoriť si živnosť, potom by sa to dalo využiť. Spoločnosť Profi credit však poskytuje pôžičky aj fyzickým osobám nepodnikateľom, preto bez ďalšieho nie je možné tento argumenty použiť.

Zmenkový vzťah je osobitným právnym vzťahom a pokiaľ je zmenka správne vyplnená, je veľmi ťažké sa vyhnúť povinnosti zaplatiť pohľadávku na základe zmenky.