Priateľkina mama od nás vymáha peniaze


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 2. 5. 2016

Otázka: Priateľkina mama od nás vymáha peniaze

Dobry den, pred casom mne a priatelke mama priatelky pozicala 3000 eur. Spisali sme k tomu aj nekake papiere, ktore samozrejma nie su notarsky overene a ani tam nie je uvedena dalsia osoba je tam len moj podpis a podpis jej mamy. Po siedmich rokoch sme sa rozisli a jej mama zacala exekucne tieto peniaze vymahat. Chcel som sa opytat, ci to mam zacat platit alebo ci s tym mam ist dalej na sud. Dakujem

Odpoveď: Priateľkina mama od nás vymáha peniaze

Dobrý deň, z Vašej otázky nevyplývajú viaceré dôležité skutočnosti: 1/ uviedli ste, že jej mama začala vymáhať sumu exekučne. Tzn. že súd už musel prebehnúť, pretože exekúciu nie je možné začať bez vykonateľného exekučného titulu (právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutie). 2/ neuviedli ste, ako bola dohodnutá splatnosť predmetnej pôžičky vo výške 3.000,- €. Uviedli ste, že od požičania peňazí ubehlo sedem rokov, čo je dosť dlhá doba na to, aby sa mohla pohľadávka medzičasom premlčať. To však záleží práve na tom, ako ste si dohodli splatnosť, prípadne či vôbec bola dohodnutá splatnosť. Je možné, že jej nárok je už premlčaný. 3/ ak už súd naozaj prebehol (tak ako som uviedol v bode 1) a Vy ste nenamietli premlčanie, nárok mamy Vašej expriateľky bol súdom právoplatne priznaný. Vy sa už premlčania v exekučnom konaní nemôžete dovolať. 4/ v tomto právnom vzťahu vystupuje ako veriteľka mama Vašej priateľky a preto v prípadnom súdnom konaní (ak ešte neprebehlo) bude ona vystupovať ako navrhovateľka, a preto žalobu na súd bude musieť podávať ona a nie Vy. Vy budete v následnom súdnom konaní vystupovať ako odporca a budete môcť využiť všetky právom priznané prostriedky na ochranu pred uplatneným nárokom.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Priateľkina mama od nás vymáha peniaze (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Prosím poraďte mi ako mám postupovať v tejto veci. Mám exekúciu, ktorú mi sťahujú s platu a zároveň aj môjmu ručiteľovi. Ručiteľ žiada splátku aj odo mňa, no nemám s čoho. Ak mám niečo navyše pošlem, ale to je len málokedy. Výplaty na účet mi chodia minimálne ostáva mi ani nie 30 eur. Ručiteľ sa mi vyhráža a ja neviem čo ďalej. Prosím ako mám postupovať. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Priateľkina mama od nás vymáha peniaze

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.05.2019)

Dobrý deň,

zrážky zo mzdy môžu byť vykonávané zamestnávateľom len v rozsahu a za podmienok stanovených exekučným poriadkom a Vám ako povinnej musí zostať základná suma podľa ust. § 70 exekučného poriadku.

Rozsah zrážok resp. to, koľko Vám musí zostať po zrážkach zo mzdy nájdete na tzv. exekučnej kalkulačke, ktorú nájdete na internete.

Pokiaľ sa jedná o ručiteľa, tento je oprávnený od Vás vymáhať ním zaplatené splátky za Vás v súlade s ust. § 550 Občianskeho zákonníka a to v lehote do 3 rokov odo dňa uhradenia splátky, teda pokiaľ Vám zostáva len základná suma, nie ste zatiaľ povinná mu platiť.

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk