Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 23. 5. 2016

Otázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Dobry den, priatel je spoludlznikom na stavebnom uvere, ktory sa nesplacal. Je na nom exekucia. Niekolko rokov uz splaca dlh exekutorovi na zaklade zrazok zo mzdy a zaroven splaca aj rucitel priamo stavebnej sporitelni. Rucitel si to nasledne uplatnuje u priatela. Povodny dlh uz bol medzicasom cely splateny, sporitelna vsak nechce ustupit od urokov, takze doba splacania sa enormne predlzuje. Momentalne sa splaca prostrednictvom rucitela. Dlznik dodnes nezaplatil ani cent. Cela tarcha je na spoludlznikovi. Ake ma moznosti a prava? Je mozne donutit nejakym sposobom dlznika k zodpovednosti za svoju cast? Ten sa tvari, ze neexistuje a ze nic platit nebude. Dakujem.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Dobrý deň, ak ste si vzali úver spolu s ďalšou osobou (t.j. ako spoludlžníci) nerozlišuje sa medzi spoludlžníkom a dlžníkom. V tomto smere sú obaja spoludlžníkmi a obaja sa majú podieľať na splátkach rovnakou mierou (spoločne a nerozdielne). Ak Váš priateľ uhradil viac než podľa jeho podielu mal (1/2) je oprávnený túto sumu vymáhať od druhého spoludlžníka. Rovnako ak ručiteľ uhradil za oboch spoludlžníkov určitú časť dlhu, môže ju vymáhať od spoludlžníkov. Odporúčam Vášmu priateľovi spolu so všetkými podkladmi navštíviť advokáta vo svojom blízkom okolí a nechať si poradiť ohľadom vymáhania jeho pohľadávky voči druhému spoludlžníkovi. Bude potrebné najmä posúdiť premlčanie nároku Vášho priateľa, nakoľko uvádzate, že vymáhanie trvá enormne dlho a stále nie je celá suma splatená. Úspech v takýchto konania však závisí vo veľkej miere na osobe spoludlžníka, t.j. či má exekvovateľný majetok, či sa nezatajuje...

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som poradiť pred dvomi rokmi som ručila manželovi pri spotrebnom úvere medzi časom si to išiel navyšovať bez problémov mu to navýšili, preto by som chcela vedieť ako to je ostala som jeho ručiteľkou alebo nie? Lebo pri navyšovaní som nebola prítomná. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.09.2018)

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku závisí od toho akým spôsobom došlo k navýšeniu úveru, resp. k refinancovaniu úveru. Ak totiž Váš manžel svoj úver refinancoval a tým zároveň aj navýšil, tak pri refinancovaní dochádza k zániku úveru a vzniku nového záväzkového vzťahu z úveru. V tomto prípade by však v dôsledku zániku pôvodného úverového vzťahu zároveň zanikol aj Váš záväzok z ručenia, nakoľko ide o tzv. akcesorický vzťah. Iná je situácia, ak došlo iba k navýšeniu úveru (toto možno dosiahnuť tým, že vezme ďalší úver alebo navýši iba úverovú čiastku). Pri skúmaní existencie Vášho ručiteľského vzťahu je nutné zohľadniť znenie pôvodnej úverovej zmluvy. Všeobecne je však možné uviesť, že bez súhlasu ručiteľa sa jeho ručiteľský vzťah nevzťahuje na zvýšenú výšku úveru. Ak by tomu tak bolo, dlžník by mohol takúto právnu úpravu zneužívať a aj bez vedomia ručiteľa navyšovať a zaťažovať tým ručiteľa. Váš ručiteľský vzťah môže v súčasnosti ešte existovať, avšak iba v pôvodnej výške úveru.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk