Máte
otázku?

Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Dobry den, priatel je spoludlznikom na stavebnom uvere, ktory sa nesplacal. Je na nom exekucia. Niekolko rokov uz splaca dlh exekutorovi na zaklade zrazok zo mzdy a zaroven splaca aj rucitel priamo stavebnej sporitelni. Rucitel si to nasledne uplatnuje u priatela. Povodny dlh uz bol medzicasom cely splateny, sporitelna vsak nechce ustupit od urokov, takze doba splacania sa enormne predlzuje. Momentalne sa splaca prostrednictvom rucitela. Dlznik dodnes nezaplatil ani cent. Cela tarcha je na spoludlznikovi. Ake ma moznosti a prava? Je mozne donutit nejakym sposobom dlznika k zodpovednosti za svoju cast? Ten sa tvari, ze neexistuje a ze nic platit nebude. Dakujem.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Dobrý deň, ak ste si vzali úver spolu s ďalšou osobou (t.j. ako spoludlžníci) nerozlišuje sa medzi spoludlžníkom a dlžníkom. V tomto smere sú obaja spoludlžníkmi a obaja sa majú podieľať na splátkach rovnakou mierou (spoločne a nerozdielne). Ak Váš priateľ uhradil viac než podľa jeho podielu mal (1/2) je oprávnený túto sumu vymáhať od druhého spoludlžníka. Rovnako ak ručiteľ uhradil za oboch spoludlžníkov určitú časť dlhu, môže ju vymáhať od spoludlžníkov. Odporúčam Vášmu priateľovi spolu so všetkými podkladmi navštíviť advokáta vo svojom blízkom okolí a nechať si poradiť ohľadom vymáhania jeho pohľadávky voči druhému spoludlžníkovi. Bude potrebné najmä posúdiť premlčanie nároku Vášho priateľa, nakoľko uvádzate, že vymáhanie trvá enormne dlho a stále nie je celá suma splatená. Úspech v takýchto konania však závisí vo veľkej miere na osobe spoludlžníka, t.j. či má exekvovateľný majetok, či sa nezatajuje...

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som poradiť pred dvomi rokmi som ručila manželovi pri spotrebnom úvere medzi časom si to išiel navyšovať bez problémov mu to navýšili, preto by som chcela vedieť ako to je ostala som jeho ručiteľkou alebo nie? Lebo pri navyšovaní som nebola prítomná. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.09.2018)

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku závisí od toho akým spôsobom došlo k navýšeniu úveru, resp. k refinancovaniu úveru. Ak totiž Váš manžel svoj úver refinancoval a tým zároveň aj navýšil, tak pri refinancovaní dochádza k zániku úveru a vzniku nového záväzkového vzťahu z úveru. V tomto prípade by však v dôsledku zániku pôvodného úverového vzťahu zároveň zanikol aj Váš záväzok z ručenia, nakoľko ide o tzv. akcesorický vzťah. Iná je situácia, ak došlo iba k navýšeniu úveru (toto možno dosiahnuť tým, že vezme ďalší úver alebo navýši iba úverovú čiastku). Pri skúmaní existencie Vášho ručiteľského vzťahu je nutné zohľadniť znenie pôvodnej úverovej zmluvy. Všeobecne je však možné uviesť, že bez súhlasu ručiteľa sa jeho ručiteľský vzťah nevzťahuje na zvýšenú výšku úveru. Ak by tomu tak bolo, dlžník by mohol takúto právnu úpravu zneužívať a aj bez vedomia ručiteľa navyšovať a zaťažovať tým ručiteľa. Váš ručiteľský vzťah môže v súčasnosti ešte existovať, avšak iba v pôvodnej výške úveru.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Pekný deň Vám prajem. Ide o problém, do ktorého sa dostala moja mamka vďaka jej srdečnosti a dôverčivosti. Začalo sa to pred necelými 2 rokmi, kedy ju jej nevesta požiadala o malú láskavosť. Ona je zamestnankyňa pobočky banky. Potrebovala menšiu finančnú hotovosť a požiadala moju mamku, či by bola možnosť vziať si spotrebný úver. Moja mamka jej dala súhlas, že pokiaľ je schopná v čo najkratšom čase splatiť tento úver, tak že na jej meno môže. Lenže netušila, o akú čiastku ide, nakoľko jej nebola predložená zmluva a ani ju nepodpísala. Keďže nevesta nič nespomenula, tak si myslela, že tým pádom si to poriešila inak a úver padol. Lenže ona si po nejakom čase uzatvorila na jej meno zmluvu o poskytnutí spotrebného úveru a podpísala ho v jej mene, o čom moja mamka ani netušila. Prekvapenie nastalo, keď jej prišla po niekoľkých mesiacoch upomienka, ohľadom neuhradenia splátky úveru. A samozrejme aj suma, ktorú treba uhradiť v rámci úveru. Tá bola 2.700 Eur!!!  Ako sa zbaviť tohto záväzku, ako máme postupovať? Či je to už stratené? Prosím o radu. Ďakujem. So srdečným pozdravom a úctou.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.04.2017)

Dobrý deň, v prípade, že osoba uzavrela zmluvu o spotrebnom úvere za Vašu matku bez splnomocnenia, prípadne aj falšovaním jej osobných údajov a podpisu, je táto zmluva absolutne neplatná. Z neplatnej zmluvy nemôže ani banka vymáhať od Vašej matky splatenie úveru. Nárok banky v takom prípade môže smerovať len voči osobe, ktorá sa na jej úkor bezdôvodne obohatila (komu skutočne vyplatila finančné prostriedky), prípadne na náhradu škody. Nie je vylúčená ani trestnoprávna zodpovednosť Vašej príbuznej za uvedené podvodné konanie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Zobral som si hypotéku no nevedel som ju splácať tak mi byt banka vydražila. Po 3 rokoch však banka údajnú pohľadávku predala vymáhačskej firme. Vraj dražobná čiastka nestačila na pokrytie hypotéky a dotyčná firma teraz požaduje 20.000 eur od mojej osoby. Pritom som si požičal 800.000 sk. Má dotyčná firma nárok požadovať tak vysokú sumu? Okrem toho banka ma neinformovala, že dražobná suma nestačí na pokrytie nákladov. Za odpoveď vopred ďakujem, s pozdravom.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.04.2017)

Dobrý deň. Vychádzajúc z pôvodnej sumy, ktorú ste si v banke zobrali na základe hypotekárneho úveru, sa mi suma 20.000 € už na prvý pohľad javí ako príliš vysoká. Na relevantné posúdenie by však bolo potrebné mať k dispozícii kompletnú dokumentáciu k danej pohľadávke. Domnievam sa, že veriteľ by výšku sumy odôvodňoval najmä tým, že k prípadnej nesplatnej istine pribudli úroky, úroky z omeškania, prípadne iné sankcie za omeškanie.
Treba však uviesť, že vzhľadom na časový odstup nie je vylúčené, že medzičasom došlo k premlčaniu akýchkoľvek nárokov, ktoré mala banka, resp. jej právny nástupca voči Vašej osobe.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal" a chcete pomôcť?

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som pomôcť priateľovi. Robil ručitela na stavebnom úvere kamaratovi a ten ho nespláca. Tak ho spláca môj priateľ a ten jeho kamarát si užíva dom. Má nejaku možnosť sa dostať k svojim peniazom čo splaca? Ďakujem.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.09.2016)

Dobrý deň. Podľa ustanovenia § 550 Občianskeho zákonníka: „Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.“ S poukazom na uvedenú právnu úpravu sa môže Váš priateľ ako ručiteľ domáhať od dlžníka toho, čo zaplatil z titulu ručenia. Pre úplnosť ešte uvádzam, že obdobné ustanovenie obsahuje aj Obchodný zákonník v § 308.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Môže dohoda o vysporiadaní BSM vo forme notárskej zápisnice zaviazať splátkami dcéru v prípade napr. úmrtia exmanželky. Splátky by trvali napríklad 10 rokov. Akou formou riešiť to prevzatie? Ďakujem pekne. S pozdravom

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.08.2016)

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné uviesť, že osobu, ktorá nie je účastníkom akejkoľvek zmluvy alebo dohody nie je možné zaviazať na určité plnenie. Na akékoľvek plnenie sa môže osoba zaviazať iba sama, tzn. že len zmluvou, ktorej účastníčkou by bola aj vaša dcéra, by ste ju mohli zaviazať na akékoľvek plnenie (napr. na splácanie splátok). Ak však s takým postupom súhlasí aj vaša dcéra, odporúčam Vám po uzatvorení dohody o vyporiadaní BSM uzatvoriť s vašou dcérou dohodu o pristúpení k záväzku. Touto dohodou, medzi Vami a ňou by sa Vám zaviazala, že pristupuje k dlhu svojej mamy a bude aj ona zaviazaná uhrádzať Vám jednotlivé splátky. Po takomto pristúpení sa stane vaša dcéra dlžníkom popri Vašej bývalej manželke a budú z dlhu obe povinné spoločne a nerozdielne. Ak by s takýmto postupom vaša dcéra nesúhlasila, nemôžete ju žiadnym spôsobom zaviazať na splácanie splátok proti jej vôli. Jediným prípadom, kedy bude povinná Vám splácať splátky je prípad, keď nadobudne dedičstvo po Vašej bývalej manželke. V takom prípade sa totiž nenadobúdajú iba majetky (aktíva), ale aj pasíva (dlhy). Tzn. že vaša dcéra by bola po ukončení dedičského konania uhradiť Vám všetky nesplatené splátky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, počas spolužitia s priateľkou sme vzali pôžičky na moje meno. Všetko šlo na domácnosť priateľkiných rodičov v ktorej sme žili aj my, rok na to sme sa rozišli, po rozchode zostali dlhy na mne aj exekúcie, keďže na jej adresu mi chodila pošta, ktorú zadržiavala a všetko sa len navršovalo, sestra si vzala úver a vyplatila tieto dlhy a ja ten úver splácam. Priateľka žiada zvýšenie výživného na syna keďže prišla o materskú na dieťa ktoré má s terajším priateľom a ja som sa zamestnal v rakúsku. Ja však musím splacať takmer 400 eur na úver, ktorým boli vyplatené dlhy z nášho spolužitia. A mne po nezostáva takmer nič, obstojí toto pred súdom. Ďakujem.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.08.2016)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o úver, ak ste si úver brali na svoje meno, potom ste povinný ho splácať. Za istých okolností by bolo možné žiadať od priateľky resp. jej rodičov vydanie bezdôvodného obohatenia. Na to by však bolo potrené disponovať podrobnejšími informáciami.

Čo sa týka výživného, vyživovať dieťa je povinnosťou rodičov. Výška závisí od možností, schopností a majetkových pomerov rodiča a odôvodnených potrieb dieťaťa. Ak by však došlo na súdne pojednávanie, odporúčam Vám uviesť tieto okolnosti aj pred súdom, nakoľko vysvetľujú Vašu súčasnú finančnú situáciu.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal" a chcete pomôcť?

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Prajem pekny vecer, chcem sa spytat, zil som s priatelkou v byte, ktory patri mojim rodicom. Ja som byt prerobil za peniaze, ktore som zobral ako uver na byt. My sme sa medzitym rozisli a ona ma dala na sud, ze ja jej dlzim peniaze, ktore som zobral ja ako uver. Uver je na mna a ona tvrdi, ze jej otec zobral uver. Ja som s nimi nic nepodpisal a nic mi ani nedali. Poradte co mam robit. Mozem ten sud ja vyhrat? Dakujem s pozdravom

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.08.2015)

Dobrý deň, ak Vaša expriateľka tvrdí, že jej dlžíte určitú sumu, ktorú si ona (alebo jej otec) vzala ako úver na byt bude to musieť súdu dokázať. Bude musieť preukázať, že si ten úver naozaj vzala (napr. zmluva s bankou), že Vám peniaze poskytla (výpis z bankového účtu) alebo že ich investovala do bytu (faktúry, ktoré platila ona). Vychádzajúc z Vašej otázky však nepredpokladám, že by takýmito dôkazmi disponovala. Je dôležité, aby ste Vy mali svoje podklady k úveru a k rekonštrukcii bytu odložené a archivované, aby ste súdu vedeli preukázať, že ste úver vzali Vy, do bytu ste investovali Vy a oni Vám žiadne peniaze neposlali. Na otázku, či môžete súd vyhrať je ťažké odpovedať, nakoľko nepoznám presnú skutkovú situáciu a nevidel som všetky dôkazy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

Zdravim, zobrala som uver 40 000 eur pre priatela, lebo nepriznava prijem, tak mu banka nedala, ale je rucitelom na uvere svojim bytom v Bratislave. Na jeho sro som kupovala z uctu stroje a platila najomne 1000 eur mesacne. Mam len tieto doklady a nemam ziadnu zmluvu s nim. Verila som mu.Rozisli sme sa a on nechce uver splacat ani mi vratit peniaze, ja splacam uver sama. Ma VS vzdelanie a pracuje v jednej firme na zivnost. SRO bola jeho, ja som zamestnana v inej firme. Dakujem za radu.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.07.2015)

Dobrý deň, pokiaľ ste si vzali úver pre priateľa a nechce Vám ho vrátiť, bude potrebné ho od neho vymáhať. Ak s Vami ešte komunikuje a chce sa dohodnúť, odporúčam s ním spísať uznanie dlhu. Uznanie dlhu si môžete stiahnuť zo stránky www.uznanie-dlhu.sk.

Pokiaľ už s Vami nekomunikuje, potom nemáte na čo čakať. Predpokladám, že nemáte s priateľom uzatvorenú žiadnu zmluvu. Ak je to tak, tak Váš nárok môže byť posúdený ako bezdôvodného obohatenie (ak by ste nedokázali preukázať to, že peniaze ste mu požičali). V tom prípade plynie 2 ročná premlčacia lehota. Dôležité je, aké obdobie od požičania peňazí uplynulo a ako ste sa dohodli na splácaní dlhu. Tiež je potrebné pozrieť komu ste reálne poskytovali peniaze, či to bolo jemu alebo jeho SRO.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal (Vymáhanie pohľadávok)

zdravim priatelka v roku 2009 vybrala kamaratke pausal ktory mala s placat no nesplacala a teraz nam ostal dlh 970eur v zmluve je zapisane fakturacne platenie na dotycnu....presiel uz aj sud a platime to .....myslite ze by sa to dalo vymoct dakujem za odpoved

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.08.2014)

Dobrý deň, pokiaľ bol vzatý paušál na tretiu osobu, t.j. priateľka sa zaviazala, že bude hradiť paušál, avšak tento neplatí, potom, ak chce od nej vymáhať dlžnú sumu, je potrebné preukázať, že telefón používala kamarátka, ktorá spôsobila dlh. Pokiaľ Vaša priateľka nemala s touto treťou osobou osobitnú dohodu, bude potrebné, aby sa na súde preukázalo iným spôsobom (najmä svedkami), že tento dlh vznikol jej činnosťou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku