Prepis domu na rodinného príslušníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Prepis domu na rodinného príslušníka

Dobrý deň, mám tento problém. Môjmu manželovi hrozí exekúcia na jeho podiel, ktorý tvorí 1/6. Je majiteľom tejto 1/6, ktorú zdedil po zosnulom otcovi. Chcela by som sa opýtať, či by exekútor mohol zabaviť spomínanú 1/6, ak by sme ju prepísali formou kúpno-predajnej zmluvy na rodinného príslušníka. Zaujíma ma tiež, akú sumu by musel tento príslušník zaplatiť pri prepise. Ďalej by som sa chcela opýtať, či by bolo možné spraviť tak, aby môj manžel mal doživotné právo bývať v tejto 1/6. Rádi by sme to prepísali na môjho otca, ktorý je dôchodca. Ďakujem.

Odpoveď: Prepis domu na rodinného príslušníka

Dobrý deň,

Ak by prepísal (predal) svoju 1/6 nehnuteľnosti formou kúpno predajnej zmluvy na rodinného príslušníka, kataster by to zapísal (ak by tam ešte nebola exekúcia).

Veriteľ však môže podať návrh na odporovanie takémuto právnemu úkonu, aby zabránil tomu, že exekútor nebude môcť siahnuť na takýto majetok. Veriteľ v tomto prípade nebude musieť preukázať úmysel dlžníka ukrátiť veriteľa ale bude to na predávajúcom, aby to preukázal.

Na vznik práva z vecného bremena treba urobiť vklad do katastra. Až povolením vkladu vznikajú účinky z vecného bremena, nie samotnou zmluvou.