Predbežné opatrenie- bydlisko

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Predbežné opatrenie- bydlisko

Dobrý deň. Podľa predbežných opatrení je matka povinná odovzdať dieťa otcovi a otec matke pred bydliskom matky. Toto je uvedené v uznesení súdu. V úvode uznesenia je za menom matky uvedená presná adresa jej bydliska, kde má trvalý pobyt a kde je zapísaná v občianskom preukaze. Na tejto adrese sa doteraz uskutočňovalo odovzdávanie dieťaťa. Neskôr však matka začala pobývať na inej adrese, kde nemá ani trvalý, ani prechodný pobyt. Je otec povinný preberať a odovzdávať dieťa na tejto inej adrese a má matka právo odovzdávať dieťa na mieste, kde sa teraz zdržuje? Takto by mohla matka meniť svoje bydlisko každý mesiac a narušovať tak otcovi osobný styk s dieťaťom a výkon rozhodnutia. Porušuje tým matka predbežné opatrenie? Mali by uvážiť zmenu predbežného opatrenia na súde, keďže došlo k zmenám východiskových skutočností? Mali by matka vybaviť prechodný pobyt predtým? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Predbežné opatrenie- bydlisko

Dobrý deň.

V zmysle predbežného opatrenia má matka pripraviť dieťa na prevzatie v mieste pobytu tohto dieťaťa. V predbežnom opatrení sa neuvádza ani trvalý a ani prechodný pobyt, pretože sa predpokladá jeho možná zmena. Preto zmena pobytu matky spolu so zmenou pobytu dieťaťa nie je zmenou vážnych skutočností, na základe ktorého by sa zmenilo predbežné opatrenie. Matka je však povinná otcovi oznámiť zmenu miesta pobytu dieťaťa a otec má právo si v tomto novom mieste pobytu dieťaťa prebrať. V prípade, že dochádza k mareniu predbežného opatrenia zo strany matky, otec má právo podať návrh na výkon tohto rozhodnutia súdu.