Prebratie dlhov v dedičskom konaní


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Prebratie dlhov v dedičskom konaní

Prajem pekný deň. Mam taký problém. Z môjho 500 eurového platu si nemôžem dovoliť právnika, keďže mám dve deti a manželku na rodičovskom, tak píšem Vám. Jedná sa o to, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa stanem dedičom po nebohom strýcovi, s ktorým sme sa nejako ani nestýkali. Zatiaľ bolo len predbežné dedičské konanie. Ostal po nom veľký rodinný dom, ale aj veľké dlhy na ktoré nemám peniaze. Tak Vás prosím o radu ako postupovať, aby som neprišiel aj o to malo čo mám? Som vlastníkom malého rodinného domu, ktorý ešte splácam. A ako sa vlastne oddelí môj majetok od jeho, keď už bude všetko napísane na mňa, aby mi exekútor nesiahol aj na môj majetok? Ďakujem za odpoveď.Fiľo.

Odpoveď: Prebratie dlhov v dedičskom konaní

Dobrý deň. V dedičskom konaní budete mať možnosť dedičstvo prevziať, vtedy preberáte nielen aktíva (majetok), ale aj pasíva (dlhy). Samozrejme dlhy preberáte len do výšky nadobudnutého majetku. Druhou možnosťou v prípade ak je dedičstvo predĺžené, t.j. pasíva sú vyššie ako aktíva máte právo dedičstvo odmietnuť. Odporúčam Vám informovať sa v dedičskom konaní koľko sú reálne dlhy poručiteľa a v akej hodnote je majetok poručiteľa. Pokiaľ dedičstvo prevezmete a dlhy budú nižšie ako je majetok odporúčam Vám majetok, ktorý zdedíte čo najskôr predať, aby ste mohli vyplatiť všetky dlhy, ktoré boli prihlásené v dedičskom konaní. Majetok, ktorý zdedíte sa nijako neoddelí od Vášho majetku. Veriteľ bude požadovať úhradu z Vášho majetku pokiaľ dedičstvo preberiete. V prípade ak budú dlhy poručiteľa vyššie ako hodnota majetku vtedy by bolo potrebné zvážiť, či nie je lepšie dedičsto ešte počas dedičského konania odmietnuť. V dedičskom konaní je možné poprieť aj pravosť pohľadávok, ktoré si veritelia prihlásia do dedičského konania, v prípade ak sú pochybnosti o nárokoch veriteľov. Dedičské konanie je niekedy komplikovaný proces a pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti odporúčam Vám predsa len osloviť advokáta, ktorý Vám v rámci konzultácie vysvetlí aspoň základné veci.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Prebratie dlhov v dedičskom konaní (Dedičské právo)

Tak že, ak tomu dobre rozumiem. Keď prebehne dedičské konanie exekútor môže siahnuť aj na môj majetok, aby sa splatili dlhy? Síce len do výšky dedičstva, ale môže. A podľa toho čo viem, dlhy tvoria asi tretinu hodnoty domu. Len ten dom je na Horehroní a napríklad 3. izbový byt sa tu dá kúpiť za 10-tisíc euro. V tom dome je 12 izieb a bol chvíľu využívaný ako penzión, len na bývanie by ho asi nikto nechcel kúpiť. V inej lokalite, by mal hodnotu min. 200-tis. Na Horehroní, neviem možno 40-tis. A to sa chcem opýtať, že kto určí hodnotu dedičstva-domu. Ďakujem Fiľo

Odpoveď: Prebratie dlhov v dedičskom konaní

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.01.2017)

Dobrý deň. V dedičskom konaní si budete určovať hodnotu nehnuteľnosti Vy. Mali by ste osloviť nejakú realitnú kanceláriu alebo znalca, aby Vám uvedenú nehnuteľnosť ocenili. Cena nehnuteľnosti by mala byť už v dedičskom konaní určená ako cena trhová. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku