Potrebujem súhlas všetkých spoluvlastníkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Potrebujem súhlas všetkých spoluvlastníkov

Dobrý deň, môj problém spočíva v tom, že máme v bytovom dome spoločný priestor na odkladanie bicyklov, ktorý je zaprataný rôznymi vecami. Zistil som, kto je ich majiteľom, a požiadal som ho, aby veci odpratal, nakoľko tam chcem odložiť bicykel a detský kočík pre dcerku, a to isté chcú urobiť aj ostatní obyvatelia domu. Sused odmietol veci odpratať, preto by som sa chcel spýtať, či potrebujem na podanie žaloby o uvoľnenie tohto priestoru súhlas všetkých obyvateľov domu. Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem súhlas všetkých spoluvlastníkov

Dobrý deň,

keďže v tomto prípade ide o spoločný priestor, ktorý má slúžiť a právo užívať ho majú všetci spoluvlastníci je konanie Vášho suseda v rozpore s právnym poriadkom. Súdna prax riešila podobný prípad s práčovňou no analógiou je možné povedať, že nepotrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov, uvádza to súd v nasledujúcom rozhodnutí:

Z IV str. 489

Spoluvlastník domu, ktorý v ňom obýva len jeden byt, nepotrebuje na podanie návrhu voči ďalšiemu spoluvlastníkovi, ktorý tam obýva druhý byt, o uvoľnenie miestnosti (práčovne) do spoločného užívania súhlas ostatných spoluvlastníkov.

Hľadiskami pre posúdenie vecnej oprávnenosti takéhoto návrhu sú skutočnosti, či spoluvlastníckym podielom zodpovedá miera, v akej spoluvlastníci užívajú spoločný dom, aká je povaha miestnosti, o uvoľnenie ktorej sa žiada, najmä či ide o spoločný priestor, prípadne zariadenie domu.