Podmienečné prepustenie s dohľadom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Podmienečné prepustenie s dohľadom

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať o niečo. Bol som podmienečne prepustený z výkonu trestu 10. februára 2016 a dostal som na rok probačný a mediačný dohľad. Chcel by som sa spýtať, či v tomto prípade moja podmienka končí 10. februára 2017, alebo o tom musí rozhodnúť súd. Ďakujem.

Odpoveď: Podmienečné prepustenie s dohľadom

Dobrý deň, skúšobná doba pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody končí uplynutím doby, na ktorú bola uložená. Tzn. že ak Vaša skúšobná doba začala plynúť 10.02.2016, končí 10.02.2017. Po uplynutí skúšobnej doby však bude súd rozhodovať o Vašom osvedčení v rámci skúšobnej doby. Súd pri rozhodovaní o osvedčení v skúšobnej dobe komplexne skúma spôsob vedenia Vášho života, či ste si plnili občianske a pracovné povinnosti, či ste nespáchali iný trestný čin alebo priestupok. Následne rozhodne o tom, či ste sa osvedčili alebo nie. Ak by súd do jedného roka od skončenia skúšobnej doby bez Vašej viny nevydal rozhodnutie o osvedčení, uplatní sa zákonná fikcia osvedčenia. Až po vydaní rozhodnutia o osvedčení, resp. po márnom uplynutí jednoročnej lehoty sa na Vás bude hľadieť ako keby ste nebol odsúdený.