Platobný rozkaz a splatenie dlhu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Platobný rozkaz a splatenie dlhu

Dobrý deň. Včera mi prišiel platobný rozkaz na uhradenie pohľadávky, ktorú mám voči B., a to vo výške 1200 €. Rád by som vás požiadal o radu - je možné požiadať o splátkový kalendár? Ak áno, mohli by ste mi prosím poradiť, komu mám túto žiadosť poslať a aká by mala byť jej forma? Veľmi by som ocenil rýchlu odpoveď, keďže situácia je pomerne naliehavá. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Platobný rozkaz a splatenie dlhu

Dobrý deň, svoj dlh môžete začať splácať v splátkach aj bez toho, aby Vám to niekto odsúhlasil. Ak Vám vznikol zo zmluvy alebo zo zákona nejaký dlh, ste povinný ho v rámci splatnosti splatiť. Bez ohľadu na to, či to bude naraz alebo splácaním v splátkach. Ak však chcete požiadať veriteľa o trpezlivosť so začatím exekučného konania, tak ohľadom splácania dlhu v splátkach budete musieť požiadať priamo jeho. To, či Vám umožní splatiť Váš dlh postupne alebo začne po právoplatnosti platobného rozkazu proti Vám exekúciu je na ňom. Odporúčal by som Vám čo najskôr začať svoj dlh splácať a pokúsiť sa s veriteľom dohodnúť na tom, aby nezačal exekúciu, nakoľko máte záujem splatiť čo najskôr Váš dlh (aby sa Vaše náklady zbytočne nezvyšovali). Ďalšou možnosťou je začať splácať svoj dlh v splátkach a podať proti platobnému rozkazu odpor. Kým súd rozhodne o odpore, budete mať možno väčšinu svojho dlhu splateného. Prípadne kým skončí súdne konanie, bude celý dlh splatený. Tým predídete tomu, aby Vám vznikli ďalšie náklady v súvislosti s exekučným konaním.