Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Dobrý deň, môj priateľ je spoludlžníkom na stavebnom úvere, ktorý sa nesplácal. Na ňom je exekúcia. Niekoľko rokov už spláca dlh exekútorovi na základe zrážok zo mzdy a zároveň spláca aj ručiteľovi priamo stavebnej sporiteľni. Ručiteľ si to následne uplatňuje u priateľa. Pôvodný dlh už bol medzičasom celý splatený, sporiteľňa však nechce ustúpiť od úrokov, takže doba splácania sa enormne predlžuje. Momentálne sa spláca prostredníctvom ručiteľa. Dlžník dodnes nezaplatil ani cent. Celá ťarcha je na spoludlžníkovi. Aké má možnosti a práva? Je možné donútiť nejakým spôsobom dlžníka k zodpovednosti za svoju časť? Tvári sa, že neexistuje a že nič platiť nebude. Ďakujem.

Odpoveď: Priateľ ako spoludlžník na úvere, ktorý nesplácal

Dobrý deň, ak ste si vzali úver spolu s ďalšou osobou (t.j. ako spoludlžníci) nerozlišuje sa medzi spoludlžníkom a dlžníkom. V tomto smere sú obaja spoludlžníkmi a obaja sa majú podieľať na splátkach rovnakou mierou (spoločne a nerozdielne). Ak Váš priateľ uhradil viac než podľa jeho podielu mal (1/2) je oprávnený túto sumu vymáhať od druhého spoludlžníka. Rovnako ak ručiteľ uhradil za oboch spoludlžníkov určitú časť dlhu, môže ju vymáhať od spoludlžníkov. Odporúčam Vášmu priateľovi spolu so všetkými podkladmi navštíviť advokáta a nechať si poradiť ohľadom vymáhania jeho pohľadávky voči druhému spoludlžníkovi. Bude potrebné najmä posúdiť premlčanie nároku Vášho priateľa, nakoľko uvádzate, že vymáhanie trvá enormne dlho a stále nie je celá suma splatená. Úspech v takýchto konania však závisí vo veľkej miere na osobe spoludlžníka, t.j. či má exekvovateľný majetok, či sa nezatajuje...