'

Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčiansky
Odpovedá: Advokát Trnava
Odpovedané dňa: 20. 1. 2016

Otázka: Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné

Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadne určenia výživného. V septembri 2013 som utiekla od ex, otca spoločnej dcerky, ktorý ma všetkými možnými spôsobmi týral. V októbri 2013 som podala na súd žiadosť o určenie výživneho na dcerku. Máme január 2016 a dosiaľ nie je určené riadne výživné. V auguste 2015 bolo pojednávanie, kde sa sudkyňa opýtala, či nie je potrebné, aby som v tejto veci mala advokáta, kedy pôjdem do práce a trvala na znaleckom posudku na 2-ročné dieťa. Lenže otec dcérky nielen od narodenia, ale aj počas tehotnosti nejavil o malinkú žiaden záujem, ani o jej potreby. Ako mám dalej postupovať, môžem podať sťažnosť na ústavný súd?Dcérka bude mať tri roky a všetku starostlivosť zabezpečujem sama. Napriek tomu, že som podala trikrát trestne oznámenie za neprispievanie na výživu a potreby pre maloleté dieťa, nič sa nedialo. Teraz podľa posledných informácii ktoré mám, ex kontaktoval sudkyňu, ktorá moju žiadosť o vyživné pojednáva. Ako mám dalej postupovať? Ďakujem

Odpoveď: Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné

Dobrý deň. Ak ešte nebolo súdom určené výživné, pričom otec dieťaťa neprispieva na jeho výživu, môžete podať na súd návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým by súd predbežne určil výšku výživného až do právoplatného skončenia konania vo veci samej. Vyživovacia povinnosť vyplýva priamo zo zákona, pričom výživné pre dieťa má prednosť pred ostatnými výdavkami povinného rodiča.

Pokiaľ ide o prípadnú sťažnosť na Ústavný súd SR pre prieťahy v konaní, tejto by musela najskôr predchádzať sťažnosť na prieťahy podaná predsedovi príslušného súdu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné (Rodinné právo)

Dobrý deň, mala by som otázku? Otec našej dcéry od ich dvoch rokov o ňu nejavil záujem. Teraz mu 4  rokya keď som ho udala na polícii začal javiť záujem o dcéru. Vyhrážal mi, že mi ju vezme a už ju nikdy neuvidím nahlásené na polícii to mám a od tohto roka neplatí výživné. Je možné urobiť úpravu styku otca s dcérou tak, aby bez môjho dozoru on si ju nemohol zobrať? Ani mimo mesto? Bohužiaľ je schopný mi ju vziať, aby sa mi pomstil. Dekuji.

Odpoveď: Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.11.2018)

Dobrý deň, súdy rozhodujú o úprave styku otca s maloletými deťmi za prítomnosti matky vo dvoch prípadoch. 1/ ak je maloleté dieťa útleho veku a je matkou kojené, prípadne bez matky nebolo dlhšie ako len pár minút. 2/ ak maloleté dieťa nemá vybudovaný žiadny citový vzťah s otcom, prípadne otca vôbec nepozná. Vo Vašom prípade by bolo možné uplatniť práve druhý dôvod, ak maloleté dieťa 4 roky nevidelo svojho otca, je pre neho prakticky neznáma osoba. Z pohľadu záujmu dieťaťa potom nie je vyhovujúce a žiaduce, aby sa dieťa stretávalo s touto osobou bez prítomnosti matky. Je však potrebné počítať s tým, že plynutím času raz nastane taká situácia, že sa dieťa bude samo stretávať s otcom, a to bez toho, aby ste ich mohli obmedzovať miestom stretávania. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk