POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom určenia výživného. V septembri 2013 som odišla od ex-partnera, otca našej spoločnej dcéry, ktorý ma týral všetkými možnými spôsobmi. V októbri 2013 som na súd podala žiadosť o určenie výživného na dcéru. Momentálne je január 2016 a riadne výživné stále nebolo určené. V auguste 2015 sme mali pojednávanie, kde sa sudkyňa spýtala, či nepotrebujem advokáta, kedy idem do práce a trvala na znaleckom posudku na dvojročné dieťa. Avšak otec dcéry nejavil o nený žiaden záujem ani počas tehotenstva, ani po jej narodení. Chcela by som vedieť, ako mám ďalej postupovať. Môžem podať sťažnosť na Ústavný súd? Dcéra bude mať už tri roky a o jej výchovu sa starám sama. Napriek tomu, že som trikrát podala trestné oznámenie za neprispievanie na výživu a potreby maloletého dieťaťa, neprihodilo sa nič. Teraz, podľa posledných informácií, môj ex-partner kontaktoval sudkyňu, ktorá rieši moju žiadosť o výživné. Ako mám postupovať ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Otec sa nestará o dcéru a neplatí výživné

Dobrý deň. Ak ešte nebolo súdom určené výživné, pričom otec dieťaťa neprispieva na jeho výživu, môžete podať na súd návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým by súd predbežne určil výšku výživného až do právoplatného skončenia konania vo veci samej. Vyživovacia povinnosť vyplýva priamo zo zákona, pričom výživné pre dieťa má prednosť pred ostatnými výdavkami povinného rodiča.

Pokiaľ ide o prípadnú sťažnosť na Ústavný súd SR pre prieťahy v konaní, tejto by musela najskôr predchádzať sťažnosť na prieťahy podaná predsedovi príslušného súdu.