Osoba blízka podľa § 116 OZ

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Osoba blízka podľa § 116 OZ

Dobrý deň, prosím o jasné vysvetlenie problému týkajúceho sa blízkej osoby. Moja priateľka plánuje darovať mi všetky svoje spoluvlastnícke podiely na nehnuteľnostiach, a to na poľnohospodárskej pôde, ktorú vlastní, vrátane podielov z pozemkov s rozlohou viac než 2000 m2. Rád by som sa teda informoval, na základe akých kritérií môže mesto vydávať potvrdenia o tom, že sme si blízkymi osobami podľa §116 Občianskeho zákonníka. Stačilo by, keby som na mestský úrad priniesol čestné prehlásenie s overeným podpisom mojej priateľky, ktoré uvádza, že sme si blízkymi osobami podľa §116 a na jeho základe by mesto mohlo vystaviť príslušné potvrdenie? Oznámiť by som mal, že nie sme príbuzné osoby. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Osoba blízka podľa § 116 OZ

Dobrý deň, v prípade, že potrebujete potvrdenie od mesta o tom, že ste si navzájom blízkymi osobami, malo by mestu stačiť Vaše čestné vyhlásenia. Mesto by ste túto skutočnosť mohli ešte oznámiť osobne na mestskom úrade. Túto skutočnosť nemá mesto ako preverovať a overovať, preto bude vychádzať z Vašich čestných vyhlásení a potvrdenie Vám vydá. Niektoré mestá majú dokonca k dispozícii i formulár žiadosti o vydanie potrebného potvrdenia. Skúste sa informovať na mestskom úrade Vášho mesta.