Ohováranie a šírenie nepravdivých info pred svadbou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ohováranie a šírenie nepravdivých info pred svadbou

Dobrý deň, sestra môjho nastávajúceho ma očiernila pred ním a jeho rodinou, a to v mojej neprítomnosti. Povedala, že má v pláne prísť na našu svadbu (na ktorej nie je medzi pozvanými) a oznámiť, že môj nastávajúci má štyri deti. On to popiera a tvrdí, že o existencii takýchto detí nevie. Verím mu, ale obávam sa, že jeho sestra bude chcieť zrušiť svadbu a počas svadobného obradu toto oznámi (keď sa kňaz pýta, či existuje nejaká prekážka). Existuje nejaké predbežné opatrenie, napríklad výzva od právnika, aby sa zdržala ohovárania a predložila dôkazy o tom, že môj budúci manžel má nejaké deti? Chápem to tak, že ide o výzvu pred podaním žaloby. Je niečo také možné? Ďakujem.

Odpoveď: Ohováranie a šírenie nepravdivých info pred svadbou

Dobrý deň.

Advokát môže vo Vašom mene zaslať dotyčnej osobe výzvu, v ktorej ju vyzve na upustenie od neoprávnených zásahov do práva na ochranu Vašej osobnosti (t.j. zdržanie sa ohovárania) a zároveň ju vyzvať na preukázanie dôkazov potvrdzujúcich ňou šírené skutočnosti. V prípade, ak zo strany tejto osoby nedôjde k zdržaniu sa ohovárania, máte právo obrátiť sa so svojim nárokom na súd.