Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

Ja a môj snúbenec sme povolaní na súd ako svedkovia a rada by som sa informovala, či máme možnosť odmietnuť výpoveď, ak by sme si tým mohli uškodiť navzájom. Ako to následne prebieha na súde? Odmietneme výpoveď a čo bude nasledovať? Už sa nás potom nikto nebude nič pýtať? Ďakujem.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

Dobrý deň,

Podľa § 130 ods. 2 Trestného poriadku Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

Na súde sa môžete odvolať na vyššie uvedené paragrafy. Zároveň musíte uviesť, že touto výpoveďou by ste mohli spôsobiť trestné stíhanie blízkej osobe, resp. niečo v podobnom zmysle. Z toho, čo uvediete musí mať súd jednoducho za preukázané, že sa naplnili skutočnosti odôvodňujúce odopretie výpovede.

 

 

Trápi vás "Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, poprosím o pomoc. Dostala som finančný trest na súde, ktorý som zaplatila. Medzitým som obdržala oznámenie, že mám prísť vypovedať ako svedok v občianskom právnom konaní proti susedom, kde je predvolaný aj môj manžel. Je možné vypovedať odmietnuť? Nechcem si zbytočne vyvolávať stres. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 16.09.2023)

Dobrý deň, ako svedok v občianskom právnom konaní máte určité povinnosti. To znamená, že môžete odmietnuť vypovedať, ale len v prípade, ak by ste mohli ohroziť seba alebo svoju rodinu svojim výsluchom (privodiť im trestné stíhanie). Ak nechcete vypovedať z dôvodu stresu, súd to bohužiaľ neuzná ako platný dôvod na odmietnutie výpoveď. Ak sa obávate možného stresu z výpovedania, odporúčal by som vám diskutovať so svojím právnym zástupcom. Avšak, dôležité je vedieť, že výpoveď svedoka je dôležitá súčasť súdneho procesu a pomáha k spravodlivejšiemu výsledku. Tiež môžete povedať, že si nič nepamätáte alebo ste nič nevideli. Klamať ako svedok však nemôžete. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, som predvolaná na výpoveď ako svedok, bohužiaľ v súvislosti s drogami. Ide o hlavné pojednávanie. Z psychických dôvodov, ako aj zo strachu a obáv, sa tam neviem dostaviť. Prosím, poraďte mi, ako sa cez email alebo telefonicky ospravedlniť, aby moju absenciu akceptovali.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 20.01.2023)

Dobrý deň,
trestný poriadok upravuje v ust. § 127 povinnosť osoby svedčiť:

(1) Každý je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie. (2) Každý je povinný napomáhať splnenie tejto povinnosti.   Z tohto pravidla však existujú dve výnimky upravené v ust. § 129 a § 130 Trestného poriadku:   § 129 (1) Svedok nesmie byť vypočúvaný o okolnostiach, ktoré tvoria utajovanú skutočnosť, okrem prípadu, že bol od tejto povinnosti príslušným orgánom oslobodený. Oslobodenie možno odoprieť len vtedy, keby bola ohrozená obrana alebo bezpečnosť štátu alebo hrozila iná rovnako vážna škoda; dôvody na odopretie oslobodenia treba vždy uviesť. (2) Svedok nesmie byť vypočúvaný ani vtedy, keby svojou výpoveďou porušil zákonom alebo medzinárodnou zmluvou uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti okrem prípadu, že by bol od tejto povinnosti oslobodený príslušným orgánom alebo tým, v ktorého záujme má túto povinnosť.   § 130   (1) Právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere. (2) Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.   Ak nejde o spomínané výnimky, tak potom ste žiaľ povinná sa na dané pojednávanie dostaviť a ospravedlnenie Vašej účasti nebude mať želané účinky. V prípade, ak by ste sa na pojednávanie nedostavili, tak by ste mohli byť predvedená, prípadne dokonca dočasne obmedzená na osobnej slobode.   

Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, som predvolaná na súd ako svedok za priateľa, s ktorým mám dieťa, a to pre vážny zločin. Už som bola na polícii, kde som vypovedala, avšak nič, čo by mohlo poškodiť jeho pozíciu, som nepovedala. Neskôr, keď ma predvolali na políciu opäť, som odmietla vypovedať. Teraz mi prišiel papier na súd, kde mám vystúpiť ako svedok. Chcem sa opýtať, či môžem odmietnuť vypovedať. Môžu mi klásť nespravodlivé otázky alebo ma obviniť spolu s ním? K prípadu: išlo o nejakú zbraň a drogy, ktoré mu našli v aute. V čase, keď sa to stalo, som bola u neho doma. Jeho zastavili pred domom, ale ja som o tom nevedela.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 03.09.2022)

Dobrý deň,
v zmysle trestného poriadku máte právo odoprieť vypovedať. Túto situáciu upravuje § 130 Trestného poriadku:

1) Právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere.

2)Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

V zmysle vyššie uvedeného vyplýva Vaše právo odoprieť výpoveď ako družky, resp. blízkej osoby obvineného. 

O krivú výpoveď by išlo vtedy, ak by ste vypovedali nepravdivo, ak však odmietnete vypovedať, ide o vaše právo v zmysle uvedeného ustanovenia, a teda v takom prípade nepôjde o trestný čin a taktiež vás na základe toho nemôžu obviniť spolu s ním.  

Vo vzťahu k Vašej prvej výpovedi, ešte pred tým ako k svedeckej výpovedi dôjde by ste mali byť orgánmi činnými v trestnom konaní poučená o Vašom práve odoprieť výpoveď, ak tento postup nebol dodržaný, malo by v takom prípade ísť o neplatný dôkaz, ktorý by sa v konaní pred súdom nemal použiť. 


Trápi vás "Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, Čo a komu je potrebné oznámiť, ak som hlavný svedok proti svojej vôli a nechcem ísť vypovedať na súd?

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 09.05.2022)

Dobrý deň, ak ste predvolaný na súd vypovedať ako svedok, máte povinnosť sa dostaviť, v opačnom prípade, ak sa nedostavíte a svoju neprítomnosť na výsluchu riadne neospravedlníte, súd Vás môže nechať predviesť.

Pokiaľ ide o odmietnutie vypovedania, Trestný poriadok ustanovuje prípady, kedy je svedok oprávnený odoprieť vypovedať. V zmysle ust. § 130 ods. 2 Trestného poriadku "Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou." Preto, ak spĺňate niektorú z uvedených podmienok, na výsluchu môžete túto uplatniť a výpoveď odoprieť. 


Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, Pred štyrmi rokmi som sa rozviedla. Predtým som podala trestné oznámenie na bývalého manžela kvôli ublíženiu na zdraví. Neskôr som však túto výpoveď stiahla a dokonca som odmietla vypovedať na polícii. Teraz som bola predvolaná k výpovedi na súde. Mohla by som odmietnuť vypovedať, keďže sa jedná o môjho bývalého manžela? Nechcem, aby bol trestne stíhaný, pretože tým by utrpeli on, naše deti aj ja. Chcem vedieť, čo mám urobiť v tejto situácii. Viem, že sa musím dostaviť na výsluch, ale môžem priamo na súde odmietnuť vypovedať? Ďakujem.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 22.02.2022)

Dobrý deň,
ak ste boli na výsluch predvolaná ako svedok, máte v zmysle ust. § 130 ods. 2 Trestného zákona možnosť odoprieť výpoveď, ak by ste svojou výpoveďou spôsobili nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by ste právom pociťovali ako ujmu vlastnú. Vzhľadom na uvedené, aj ako exmanželka môžete odoprieť výpoveď z dôvodu, že vo vzťahu k Vášmu exmanželovi ste v obdobnom pomere ako v tom rodinnom a že trestné stíhanie, ktoré by ste mu mohli Vašou výpoveďou spôsobiť, by ste pociťovali ako vlastnú ujmu a že z tohto dôvodu teda odmietate vypovedať. 

Čo sa týka predvolania na súd, na tento ste povinná sa dostaviť. Na jeho začiatku budete poučená o svojich právach, sudca sa Vás opýta, či ste poučeniu porozumeli a či budete vypovedať. Na to Vy sudcovi môžete povedať, že využívate svoje právo nevypovedať a vypovedať odmietate. Uvediete, že prečo, že v akom ste vzťahu k samotnému obvinenému. V takomto prípade to bude musieť súd akceptovať a k výpovedi Vás nemôže žiadnym spôsobom donútiť.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, Prosím Vás, navrhli sme svedka v trestnom konaní, no najprv sme nevedeli zistiť jeho súčasnú adresu. Keď sme už dotyčného vypátrali, odmietol prísť na súdne pojednávanie. Navrhol nám však, že chce skutočnosti podať písomne na súd. Je to, prosím Vás, možné? Tento svedok je pre nás dôležitý. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 18.01.2021)

Dobrý deň,
ak odmieta prísť, potom musíte požiadať o súčinnosť súd. Ten ho môže predvolať pod hrozbou poriadkovej pokuty a predvedenia. Ak nepríde, môže ho nechať predviesť aj proti jeho vôli. Tiež existuje možnosť video výsluchu - Svedok, ktorý sa pre svoj vek, chorobu, telesnú alebo duševnú poruchu, alebo z iných vážnych dôvodov nemôže dostaviť na výsluch, alebo svedok, ktorý je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, ak je to primerané a dostačujúce vzhľadom na okolnosti prípadu, môže byť vypočutý prostredníctvom videokonferenčného zariadenia.

Písomná výpoveď však možná nie je. To je možné len v civilnom konaní.


Trápi vás "Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, Som predvolaná ako svedok na súdne pojednávanie. Momentálne som v 6. mesiaci tehotenstva. Čo potrebujem urobiť, aby som nemusela svedčiť? Ďakujem.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 17.09.2020)

Dobrý deň,
podľa zákona je každý povinný dostaviť sa na súd a vypovedať ako svedok až na zákonné výnimky (napr. osoby viazané mlčanlivosťou). Ospravedlniť by ste sa mohli napr. z vážnych zdravotných dôvodov, spôsobených napr. tehotenstvom, ale výsluchu, ako takému sa nevyhnete. Odmietnuť vypovedať by ste mohli jedine ak by ste sebe,alebo blízkemu mohli privodiť trestné stíhanie.


Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň. Práve mi prišlo predvolanie na súd, pretože môjho kamaráta vydierali. On to nahlásil na polícii a teraz ma predvolali. Všetko, čo sa stalo, mi spolužiak opisoval a ja som to zopakoval polícii. Teraz od mňa chcú, aby som sa zúčastnil na súde ako svedok, hoci som nebol prítomný pri údajnom trestnom čine. Všetko, čo som vedel, som sa dozvedel od neho až večer. Je možné moje svedectvo na súde odmietnuť?

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 07.08.2020)

Dobrý deň,
svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.


Podotázka: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať. V prípade, že dostanem predvolanie na súd, aby som vypovedal ako svedok pri rozvode, existuje spôsob, ako sa proti tomuto predvolaniu odvolať? Nechcel by som svedčiť. Je možné tomuto nejako zabrániť? Niekto mi poradil, že by som mohol ísť na obecný úrad a tam vyplniť nejaké tlačivo-prehlásenie. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka

(odpoveď odoslaná: 07.10.2017)

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Podľa ust.  § 196 a nasl.civil. sporového poriadku 

Súd môže na návrh nariadiť výsluch svedka.

Ak súd nariadi výsluch podľa odseku 1, každá fyzická osoba je povinná dostaviť sa na predvolanie na súd a vypovedať ako svedok. Súd svedka poučí o jeho povinnosti vypovedať pravdu a nič nezamlčovať, o trestnoprávnych následkoch krivej výpovede a o jeho práve odoprieť výpoveď.

Súd môže výnimočne z dôvodov hospodárnosti svedkovi uložiť, aby na otázky odpovedal písomne; tým nie je dotknutá povinnosť podľa odseku 2. Zároveň svedka poučí o jeho povinnosti vypovedať pravdu a nič nezamlčovať, o trestnoprávnych následkoch krivej výpovede a o jeho práve odoprieť výpoveď. Trovy spojené s písomnou výpoveďou svedka znáša strana, ktorá jeho výsluch navrhla.

 

Návrh na výsluch svedka

Ak strana navrhne výsluch svedka, zabezpečí jeho prítomnosť na pojednávaní; o tejto skutočnosti vopred upovedomí súd a protistranu. Ak nemožno postupovať podľa odseku 1, požiada strana súd o predvolanie svedka. V návrhu na výsluch svedka sa uvedie meno, priezvisko, prípadne dátum narodenia svedka, adresa, z ktorej možno svedka predvolať, a označenie skutočností, ktoré majú byť výsluchom svedka preukázané. Ak nie je adresa svedka strane známa, súd svedka predvolá z adresy evidovanej v registri obyvateľov Slovenskej republiky.

Svedok môže odoprieť výpoveď len vtedy, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám alebo ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou ústne alebo písomne pod podmienkou zachovať mlčanlivosť.

Svedok je povinný oznámiť odopretie výpovede bezodkladne po tom, ako sa o povinnosti svedčiť dozvedel. Dôvody odopretia výpovede musí preukázať; o dôvodnosti odopretia výpovede rozhoduje súd.

Postup pri výsluchu svedka : Súd vyzve svedka, aby súvisle opísal všetko, čo vie o predmete výsluchu. Následne môžu svedkovi klásť otázky strany, súd a so súhlasom súdu aj iné subjekty prítomné na pojednávaní.  Svedkovi sa nesmú klásť otázky, ktoré navádzajú na odpoveď, otázky klamlivé, otázky nesúvisiace s predmetom konania ani otázky, ktoré by obsahovali skutočnosti, ktoré sa majú zistiť až z jeho výpovede.

 

Svedkovi  sa teda  nesmú byť kladené otázky tým spôsobom, že už samotná otázka obsahuje  odpoveď, resp. odpoveď, ktorú chce pýtajúci sa počuť. 

Možnosťou pre Vás je požiadať manželov, aby Vás rozvodom nezaťažovali.

 

Čestné prehlásenie namiesto dôkazu pripúšťa správny poriadok v správnom konaní.

 

 

 

 

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Odmietnutie vypovedania na súde, ako svedka" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.