Nevrátenie zálohy za plastové okná


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilinský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Nevrátenie zálohy za plastové okná

Dobry den, rozhodol som sa, ze si dam urobit od firmy plastove okna. Urobila sa zmluva o dielo, v ktorej je uvedene, ze zmluva sa moze zrusit a zaloha sa vracia, ak este nebolo vykonane zameranie. Zaplatil som zalohu 800 eur a cakal som na zameranie okien. Pred tym ako mal prist pracovnik zamerat okna, som pisomne zrusil zmluvu o dielo s tym, ze mi maju vratit zaplatenu zalohu, na ktoru mam doklad o prevzati. Toto vsetko sa udialo asi pred dvoma mesiacmi. Doteraz som ziadne peniaze nedostal. Niekolkokrat som moju pohladavku urgoval, ale bez vysledne. Bol som aj na policii, zial bez uspechu. Co mam robit, aby som svoje peniaze dostal naspat?

Odpoveď: Nevrátenie zálohy za plastové okná

Dobrý deň, ide o veľmi častý prípad nevrátenia zálohy pri zrušenej zmluve. V takýchto prípadoch je možné buď vypracovať a zaslať Vášmu dlžníkovi mimosúdnu výzvu na zaplatenie dlžnej sumy alebo podať priamo na súd návrh na vydanie platobného rozkazu. Súdu je potrebné presne opísať skutkový stav a doložiť všetky relevantné doklady (zmluvu, zrušenie zmluvy, pokladničný doklad, urgencie...). Súd následne na základe toho vydá platobný rozkaz, v ktorom zaviaže Vášho dlžníka k úhrade dlžnej sumy, úrokov z omeškania a trov konania. V prípade, že máte záujem o vymáhanie Vašej pohľadávky kontaktujte nás prostredníctvom e-mailovej adresy uvedenej na našej stránke, ak sa Vám dá naskenujte vyššie spomenuté doklady a s advokátom dohodnete ďalší postup vo Vašej veci.  

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Nevrátenie zálohy za plastové okná (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň dala som zalohu na drevené okná 4000€.Nemám okna a pán podnikateľ nechce vrátiť zálohu.Zmluvu mam len s jeho podpisom kde je podotknutné 4000€záloha.Myslite ze s takou zmluvou mam nádej pred súdom?Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nevrátenie zálohy za plastové okná

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.12.2016)

Dobrý deň,

ak Vám predávajúci resp. zhotoviteľ nedodal okná v dohodnutom termíne a ani v dodatočnej primeranej lehote, ktorú ste mu určili, máte právo od zmluvy odstúpiť, s čím je spojené právo požadovať vrátenie zálohy.

Ak viete preukázať zaplatenie zálohy, resp. jej prijatie potvrdil zhotoviteľ na zmluve, možno predpokladať na základe Vami opísaných skutočností Váš úspech aj v prípadnom súdnom konaní (samozrejme za predpokladu, že od zmluvy odstúpite - toto odstúpenie od zmluvy by malo byť priložené aj k žalobe).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nevrátenie zálohy za plastové okná (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Má význam sa zaoberať záležitosťou, ak firma zobrala zálohu na dielo (ide len o 400 Euro)? Zákazka mala byť dodaná v mesiaci február a dodnes nie je. Telefonicky klamali aj o ďalšom termine a od vtedy sa neozvali a nereagujú ani na mail. Doklad o zálohovej platbe mám. Ďakujem

Odpoveď: Nevrátenie zálohy za plastové okná

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.04.2016)

Dobrý deň. To, či sa pokúsite Vašu pohľadávku vymáhať závisí výlučne na Vás. Pred akýmkoľvek vymáhaním pohľadávky je však dôležité uvedomiť si to, či je možné existenciu vymáhanej pohľadávky náležite preukázať. Dôležitý je aj samotný dlžník, resp. to, či bude od neho možné dlh reálne vymôcť (t.j. či ide o fungujúcu firmu, či má majetok a iné). Každopádne pokiaľ máte doklad o zložení zálohy, tento môže byť použitý ako dôkaz v prípadnom súdnom konaní.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nevrátenie zálohy za plastové okná (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň , sme dvaja živnostníci a vyrábali sme okná na zákazku pre súkromnú osobu , okná sme vyrobili podľa rozmerov ktoré sme získali meraním priamo na stavbe po konzultácii s objednávateľom. Objednávateľ však má platňu z vodováhy a nechce si túto skutočnosť priznať. Na jeho príkaz sme okno namontovali o 5 cm nižšie ako malo ísť , teraz nám nechce vyplatiť, kým mu okno nepreložíme o 5 cm vyššie. Na tom by nič nebolo, keby to okno nemalo 350 kg a mi ho bez pomoci nevieme preložiť. Ako mám postupovať ? Ďakujem

Odpoveď: Nevrátenie zálohy za plastové okná

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.12.2015)

Dobrý deň

neviem ako máte postavenú zmluvu, ak ste si ju vyhotovali. Je potrebné riadiť sa ňou. Taktiež nepíšte, či ste danú požiadavku zákazníka do zmluvy zakomponovali. V prípade ak máte čím svoje tvrdenia preukázať a nebude sa dať so zákazníkom žiadnym spôsobom dohodnúť, môžete sa obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu, ku ktorému pripojíte zmluvu, ako aj ostatné dokumenty a nezaplatenú fakúru. 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nevrátenie zálohy za plastové okná (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den, dal som zalohu na okna a ten pan mi nedviha mobil. Mam to riesit cez policiu alebo advokata?

Odpoveď: Nevrátenie zálohy za plastové okná

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.02.2015)

Dobrý deň. Primárne by som Vám odporúčal nevrátenie poskytnutej zálohy riešiť civilnou cestou za pomoci advokáta. Išlo by tak o štandardné vymáhanie pohľadávky. Pre úspešné vymáhanie je však nevyhnutné preukázať najmä poskytnutie zálohy (napr. pokladničným dokladom alebo bankovým výpisom).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk