Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame odpoveď :
Podľa ust. § 25 zákona o službách zamestnanosti sprostredkovanie zamestnania za úhradu môže vykonávať právnická osoba alebo fyzická osoba za podmienok ustanovených týmto zákonom, ak má na túto činnosť oprávnenie vydané podľa živ. zákona.
Zo zákona o službách zamestnanosti vyplýva, že sprostredkovateľ môže vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca, t.j. vo Vašom, prípade nie od Vás ako zamestnanca, ale od zamestnávateľa /hotel/.
Sprostredkovateľ, ktorý sprostredkuje zamestnanie za úhradu, uzatvorí s občanom písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu. Dohoda o sprostredkovaní zamestnania za úhradu obsahuje najmä
a) názov, adresu, identifikačné číslo zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa,
b) dĺžku trvania zamestnania,
c) druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky,
d) spôsob a podmienky zdravotného poistenia a sociálneho poistenia,
e) rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody.
(5) Sprostredkovateľ je povinný informovať občana, ktorému sprostredkúva zamestnanie za úhradu v zahraničí, o jeho právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním v zahraničí.
Teda pokiaľ ste mali uzatvorenú zmluvu s agentúrou na sprostredkovanie zamestnania ako záujemca o zamestnanie v pracovnom pomere, agentúra nie je oprávnená do Vás pýtať poplatok podľa citovaného zákona.
Ak ste mali uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní zamestnania ako SZČO /podnikateľ/, predmetný zákon o službách zamestnanosti sa na Vás nevzťahuje, zmluva medzi Vami a agentúrou nemohla byť uzatvorená podľa zákona o službách zamestnanosti.
AK je Vaša zmluva vymedzená ako zmluva o sprostredkovaní zamestnania za úhradu, odporúčame zistiť na stránke Ústredia úradu práce, soc. vecí a rodiny Bratislava zistiť, či predmetná agentúra má oprávnenie na vykonávanie tejto činnosti a či plní povinnosti voči Ústrediu.
Podľa § 28 zákona o službách zamestnanosti sprostredkovateľ /agentúra/ je povinný
a) viesť evidenciu občanov, ktorým sprostredkoval zamestnanie za úhradu, ktorá obsahuje najmä
1. meno, priezvisko a dátum narodenia, ulicu, obec alebo mestskú časť trvalého pobytu občana, ktorému bolo sprostredkované zamestnanie za úhradu,
2. názov, adresu, identifikačné číslo zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa, u ktorého bolo sprostredkované zamestnanie za úhradu,
3. štát, do ktorého bolo sprostredkované zamestnanie za úhradu,
4. dátum sprostredkovania zamestnania za úhradu a dĺžku trvania sprostredkovaného zamestnania za úhradu,
b) poskytovať ústrediu
1. údaje o rozsahu a štruktúre sprostredkovaných zamestnaní za úhradu a údaje podľa písmena a) prvého bodu bez súhlasu osoby, ktorej bolo sprostredkované zamestnanie za úhradu na účely kontrolnej činnosti; údaje sa poskytujú so stavom k poslednému dňu kalendárneho mesiaca najneskôr do desiateho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca na formulároch, ktorých obsah a spôsob predkladania určí ústredie,
2. správu o svojej činnosti za uplynulý kalendárny rok v termíne do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka,
Alebo inakšie, agentúra bola povinná Ústrediu oznámiť to, že Vám sprostredkovala zamestnanie.
Zoznam agentúr, ktoré majú prísl. povolenia na sprostredkovanie zamestnania, rovnako nájdete na stránke Ústredia (link : https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/nestatne-sluzby-zamestnanosti/sprostredkovanie-zamestnania-za-uhradu.html?page_id=13025 ).
Odporúčame preto oboznámiť sa s oprávnenosťou činnosti predmetnej agentúry na sprostredkovanie zamestnania na stránke Ústredia a pokiaľ ste mali sprostredkované zamestnanie podľa cit. zákona o službách zamestnanosti ako uchádzač o zamestnanie v prac. pomere, poplatok, ktorý žiada od Vás agentúra 230 € neplatiť a žiadať aj vrátenie poplatku už zaplateného 150 €.