Musím uhradiť poplatok za sprostredkovanie práce?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Musím uhradiť poplatok za sprostredkovanie práce?

Dobrý deň! Moja manželka pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka. Agentúra, ktorá ju zamestnáva, od nej každý rok vyžaduje poplatok 600 eur za sprostredkovanie práce. Už štvrtý rok u nich pracuje a za každý rok platila 600 eur, bez ohľadu na to, či zostala v rovnakej rodine alebo jej našli inú. Rád by som sa informoval o zákone, ktorý bol prijatý už v roku 2013, podľa ktorého agentúry nemajú právo vyberať peniaze od svojich klientov. Dokonca jej sľúbili, že dostane faktúru, no okrem prvého doloženého poplatku žiadny doklad neobdržala. Tento rok od nej opäť chcú peniaze, ale keďže sa dozvedela o tomto zákone, ktorý bol publikovaný aj v médiách, chcela by sa brániť a už poplatok neplatiť.

Odpoveď: Musím uhradiť poplatok za sprostredkovanie práce?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 25 zákona č. 5/2004 Z.z o službách zamestnanosti platí v prvom rade, že sprostredkovanie zamestnania za úhradu môže vykonávať len právnická osoba alebo fyzická osoba za podmienok ustanovených týmto zákonom, ak má na túto činnosť podnikateľské oprávnenie. Sprostredkovateľ (agentúra) môže vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca. Výšku poplatku preto dojednáva sprostredkovateľ s právnickou osobou alebo fyzickou osobou, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca. Agentúra, ktorá sprostredkúva zamestnanie, je povinná s osobou, pre ktorú sprostredkúva zamestnanie, uzatvoriť písomnú dohodu, ktorá musí obsahovať zákonnom určené obsahové náležitosti. V opačnom prípade hrozia pre agentúru sankcie za porušenia ustanovení zákona.