Odsúdenie bez dôkazov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Odsúdenie bez dôkazov

Dobrý deň, chcem sa opýtať, kde sa mám obrátiť ohľadom otca, ktorý bol odsúdený bez dôkazov. Je onkologický pacient a mal aj právnika. Tento nám tvrdil, že naňho nemajú nič, avšak napriek tomu ho zavreli. Už je tomu viac ako mesiac a jeho právnik za ním už nikdy nepricestoval. Otec chce podať odvolanie na najvyšší súd. Kvôli jednej žene, ktorá si vymyslela všetko, sme prišli úplne o všetko. Mňa na súde nechceli ani vypočuť, pretože som bola na polícii, ale moja výpoveď bola zmätočná kvôli natlaku. Nemáme ani peniaze a hoci som zamestnaná, moje výdavky sú nadpriemerné.

Odpoveď: Odsúdenie bez dôkazov

Dobrý deň,

vo svojej otázke uvádzate, že v prípade Vášho otca došlo k odsúdeniu bez dôkazov. V súčanosti je veľmi málo pravdepodobné, že by súd niekoho odsúdil bez dôkazov. Odsúdenie bez dôkazov by bolo porušením práv obžalovaného. Pokiaľ neexistujú dôkazy na odsúdenie páchateľa, použije sa zásada "in dubio pro reo", t.j. v pochybnostiach v prospech obžalovaného. Táto zásada je jednou zo základných zásad trestného konania, ktorú súdy musia rešpektovať. Na to, aby som dokázal posúdiť Vašu situáciu by som musel vidieť rozsudok z Okresného súdu a rozhodnutie z Krajského súdu.

Súd musel rozhodnutie odôvodniť tak, aby nebola žiadna pochybnosť o spáchanom skutku. Odsúdenie bez dôkazov je zásahom do práv obžalovaného.