Možnosť odvolania proti rozhodnutiu krajského súdu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Možnosť odvolania proti rozhodnutiu krajského súdu

Dobrý deň, podal som odvolanie proti rozsudku okresného súdu na krajský súd, ktorý však potvrdil trest. Chcel by som sa spýtať, či existuje možnosť sa ešte proti tomu odvolať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Možnosť odvolania proti rozhodnutiu krajského súdu

Dobrý deň, proti rozhodnutiam krajských súdov ako druhostupňových (prvostupňovým je okresný súd) nie je možné podať odvolanie. Proti rozhodnutiam krajských súdov je možné podať dovolanie, ale v Trestnom poriadku je možnosť podania dovolania veľmi striktne upravený. Dovolanie je možné podať len vtedy, ak nastali zákonom predpokladané skutočnosti. Dovolanie proti rozsudku krajského súdu je možné podať len vtedy, ak v konaní pred súdom alebo samotným rozhodnutím súdu došlo k porušeniu skutočností uvedených v § 371 Trestného poriadku. Rovnako je potrebné pri podaní dovolania dodržať ostatné zákonom predpísané podmienky.