Môžem kúpiť pozemky bez budovy na nich stojacej?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môžem kúpiť pozemky bez budovy na nich stojacej?

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, čo môže byť problematické, ak mám záujem o pozemok, na ktorom sa nachádzajú cudzie budovy. Spolu s kamarátmi máme airsoftový klub a hrávame na pozemku, ktorý nám nepatrí. Momentálne máme iba ústnu dohodu s majiteľom pozemku, ktorý nám povolil na ňom hrať airsoft. Premýšľali sme o kúpe tohto pozemku a už sme sa dokonca aj skontaktovali s jeho majiteľom, ktorý je ochotný pozemok predať. Jediným problémom, ktorý môže vzniknúť pri kúpe, je to, že na pozemku sa nachádzajú budovy starej sušičky zemiakov ešte z čias socializmu. Po roku 1992 družstvo požiadalo o prenájom pozemku od majiteľa. Teraz im už nájomná zmluva skončila a budovy chátrajú na pozemku. Mám otázku, či by sme mali nejaké problémy s prepisom pozemku na náš klub, ak tam stále stoja budovy patrící družstvu? Potrebovali by sme nejaké povolenia alebo schválenia od družstva pre ich odstránenie? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem kúpiť pozemky bez budovy na nich stojacej?

Dobrý deň, samostatnými nehnuteľnými vecami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom. V zmysle § 120 ods. 2 Občianskeho zákonníka, stavby nie sú súčasťou pozemku. To znamená, že pozemok ako samostatná vec je prevoditeľná, a to aj v prípade, že sa na nej nachádzajú stavby patriace tretej osobe. Súhlas vlastníka stavby preto nie je potrebný. Pri prevode niektorých druhov pozemkov, osobitné zákony vyžadujú splnenie špecifických podmienok alebo ich prevod výrazne obmedzujú. Napr. zákon č. 140/2014 Z.z. o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, upravuje, že prevod poľnohospodárskeho pozemku je možný len osobe vykonávajúcej poľnohospodársku výroku. Výnimkou je prevod na blízku osobu alebo spoluvlastníkovi. Čo sa považuje za poľnohospodársky pozemok, upravuje citovaný predpis. Taktiež si Vás dovoľujem upozorniť, že vlastníctvo pozemkov bez stavieb na nich postavených, Vám môže priniesť v budúcnosti spory pri riešení otázok ich užívania.