Môžem zrušiť objednávku na tovar v kamennom obchode bez udania dôvodu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môžem zrušiť objednávku na tovar v kamennom obchode bez udania dôvodu?

Dobrý deň, zakúpila som si tovar v kamennom obchode, konkrétne sedaciu súpravu, avšak ešte som tovar neprevzala. Objednávka bola vyhotovená a zaplatila som 100% sumu. Tretí deň po kúpe som chcela objednávku zrušiť a požadovala som vrátenie peňazí. Bola som neprijemne prekvapená, keď mi povedali, že musím zaplatiť 25% pokutu za storno alebo si mám možnosť vybrať iný tovar v tej istej sume. Naozaj sa to nedá inak riešiť? Myslela som, že tovar môžem vrátiť bez udania dôvodu do 14 dní od zakúpenia. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem zrušiť objednávku na tovar v kamennom obchode bez udania dôvodu?

Dobrý deň, pri kúpe tovaru v kamennom obchode nemá kupujúci právo bezdôvodne od zmluvy odstúpiť. Toto právo mu môže priznávať len zmluva, prípade všeobecne obchodné podmienky, na ktoré sa zmluva odvoláva. Spravidla si predávajúci (napr. obchodné reťazce) pre tento prípad upravia sankčný poplatok (odstupné). Právo bezdôvodne odstúpiť od kúpnej zmluvy do 14 dní od prevzatia tovaru priznáva zákona kupujúcemu ako spotrebiteľovi, ak bol tovar zakúpený prostredníctvom zmluvy uzavretej na diaľku (využitím webového sídla, elektronickej pošty, telefónu, faxu, adresného listu alebo ponukového katalógu) alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.