Môže sa zamestnávateľ zbaviť zodpovednosti pri pracovnom úraze?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže sa zamestnávateľ zbaviť zodpovednosti pri pracovnom úraze?

Môže sa zamestnávateľ zbaviť zodpovednosti pri pracovnom úraze (aj čiastočnej), ak sú okolnosti úrazu popísané nasledovne: "Pracovník nastúpil do práce na pozíciu vo výrobe okien na zaradenie výkonného riaditeľa s cieľom zaúčať sa v jednotlivých procesoch. Po príchode na pracovisko mu kolega označil rozmery na výstuhe okna pre montáž zámku a poučil ho, aby ich vyrezal flexou. Pri vyrezávaní postupoval niekoľkokrát opatrne pozdĺž určenej línie. Asi pri treťom reze naklonil bruško smerom do pravého uhla, v dôsledku čoho sa rezný kotúč dostal mimo krytu flexy. Flexa následne podskočila a kotúč zarezal do ukazováka pravej ruky. Práca bola vykonávaná v pracovných rukaviciach a ochranných okuliaroch. Po názornej ukážke poškodený usúdil, že bruško nedržal pevne v rukách, čím sa flexa v rukaviciach posunula. Kotúč sa priblížil k ukazováku pravej ruky, zachytil rukavicu a následne poškodil šľachu na ukazováku pravej ruky. Alkohol nebol zistený."

Odpoveď: Môže sa zamestnávateľ zbaviť zodpovednosti pri pracovnom úraze?

Dobrý deň, v zmysle § 195 ods. 6 Zákonníka práce, zamestnávateľ zodpovedá za škodu, aj keď dodržal povinnosti vyplývajúce z osobitných predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ak sa zodpovednosti nezbaví. Taktiež platí, že zamestnávateľ sa zbaví zodpovednosti celkom, ak preukáže, že jedinou príčinou škody bola skutočnosť, že

a) škoda bola spôsobená tým, že postihnutý zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo

b) škodu si spôsobil postihnutý zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol škode zabrániť.

Keďže ste neboli pod vplyvom návykových látok,  musí Vám zamestnávateľ preukázať, že ste porušili predpisy resp. pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. V opačnom prípade nesie zodpovednosť za pracovný úraz.

Zamestnávateľ sa môže zbaviť svojej zodpovednosti čiastočne aj vtedy, ak zamestnancovi vznikla škoda preto, že si počínal v rozpore s obvyklým spôsobom správania sa tak, že je zrejmé, že hoci neporušil právne predpisy alebo ostatné predpisy, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo osobitné predpisy, konal ľahkomyseľne a musel si pritom byť vzhľadom na svoju kvalifikáciu a skúsenosti vedomý, že si môže privodiť ujmu na zdraví.