Bolestné pri ťažkom úraze

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilina

Otázka: Bolestné pri ťažkom úraze

Prosím vás, mohli byste mi poradit, jak mám postupovat při žádosti o náhradu bolestného po těžkém úrazu mého syna, kterého způsobil řidič autobusu přejetím dolní končetiny? Kdo nám bude vyplácet bolestné, vzhledem k tomu, že se jedná o těžký úraz s trvalou invaliditou? Předpokládáme, že řidič autobusu bude obviněn na základě výpovědi svědků. Máme žádat o náhradu bolestného u řidiče nebo u pojišťovny autobusu? Děkuji moc za odpověď.

Odpoveď: Bolestné pri ťažkom úraze

Dobrý deň.

Pri škode na zdraví sa jednorazove odškodňujú bolesti poškodeného a sťaženie jeho spoločenského uplatnenia. Túto škodu je potrebné uplatniť si v poisťovni vinníka z jeho povinného zmluvného poistenia, vo Vašom prípade PZP vlastníka autobusu. Musí sa vyhotoviť lekársky posudok, ktorý ohodnotí bolestné a sťažené spoločenské uplatnenie, na základe ktorého bude poisťovňa následne plniť. Informujte sa u všeobecného lekára Vášho syna na obodovanie zranenia. Následne je potrebné tento lekársky posudok predložiť poisťovni, ktorá by mala vyplatiť škodu na zdraví Vášho syna z PZP.