Môže rovnodielny spoluvlastník uzatvárať nájomnú zmluvu k spoločnej veci?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Môže rovnodielny spoluvlastník uzatvárať nájomnú zmluvu k spoločnej veci?

Dobrý deň. Môj brat vlastní polovicu domu a druhému bratovi umožnil bývať v tomto dome tým, že mu dal nájomnú zmluvu. Ja vlastním druhú polovicu domu a nesúhlasím s nájomnou zmluvou. Môj brat mi odmieta ukázať túto zmluvu. Mám právo túto zmluvu vidieť? Ak áno, ako ju môžem vymáhať? Mám podozrenie, že táto nájomná zmluva je neplatná. Vopred vám ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Môže rovnodielny spoluvlastník uzatvárať nájomnú zmluvu k spoločnej veci?

Dobrý deň, podľa § 139 Občianskeho zákonníka, z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Rozhodnutie o hospodárení so spoločnou vecou je aj rozhodnutie o prenechaní užívacích práv k spoločnej veci nájomnou zmluvou tretej osobe. Pri rovnodielnych spoluvlastníkoch sa preto vyžaduje spoločný súhlas s nájmom veci tretej osobe. Ak jeden spoluvlastník nesúhlasí, môže o nájme rozhodnúť súd na návrh druhého spoluvlastníka. Bez dosiahnutia dohody spoluvlastníkov alebo bez predchádzajúceho rozhodnutia súdu, je právny úkon (uzavretie nájomnej zmluvy) iba jedným z rovnodielnych spoluvlastníkov, absolutne neplatný.