Máte
otázku?

Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom

Dobrý deň, nedávno nám zamestnávateľ nainštaloval nad výrobnú halu kamerový systém, ktorý sleduje pracovisko. Oficiálne sa jedná o bezpečnostný prvok, ktorý má pomôcť pri odhalení páchateľa v prípade krádeže. Tento dôvod bol uvedený aj v tlačive, ktoré sme ako zamestnanci podpísali (vyjadrenie súhlasu s inštaláciou kamery). Po čase však prisťahoval vedúci pracovník so svojou kamerou na trojnožke a nainštaloval ju priamo pred pracovníkmi. Táto kamera zobrazuje celú osobu počas celej pracovnej zmeny. Veľmi skoro sa ukázalo, že záznam z tejto kamery sa nesleduje iba v prípade bezpečnostných incidentov, ale neustále. Napríklad, pri dlhšej návšteve toalety, resp. pri dlhšom rozhovore prichádza nadriadený a zisťuje, prečo je niekto dlhšie na WC, prípadne prečo sa zamestnanci dlhšie rozprávajú. Chcem sa opýtať, či podľa Vás nami podpísané tlačivo so súhlasom na inštaláciu monitorovacieho zariadenia pokrýva aj takéto celodenné sledovanie celej osoby vrátane tváre. Neviem, či je to relevantné, ale nepracujem v banke, so žiadnymi peniazmi ani s niečím podobným. Za odpoveď vopred ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

Odpoveď: Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom

Dobrý deň. Priamo Zákonník práce upravuje podmienky prípustnosti monitorovania zamestnancov, resp. pracovného miesta. V zmysle ustanovenia § 13 ods. 4 Zákonníka práce platí:
„Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania.“
S poukazom na informácie uvádzané vo Vašej otázke nemožno jednoznačne skonštatovať, či Váš zamestnávateľ porušuje vyššie citované zákonné ustanovenie.

Trápi vás "Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ poveril tzv. „revízorku“, aby kontrolovala administratívu na predajniach a dohliadala na dodržiavanie nami podpísaných smerníc. Dostali sme však informáciu, že táto revízorka je poverená aj prehľadávaním našich osobných vecí a súkromného motorového vozidla (ktorým chodíme do práce), aby sa presvedčila, či sme neodcudzili nejaký majetok z predajne (obchod so zmiešaným tovarom). Je takéto konanie v poriadku, alebo ide o protiprávne konanie? Je možné takúto prehliadku odmietnuť? Smernice, ktoré sme podpísali, sa týkajú správania na predajni a povinností, ktorými sme boli poverení. Ani jeden zo zamestnancov však nikdy nepodpísal súhlas s takýmto konaním, konkrétne s prehľadávaním osobných vecí, uzamknutej skrinky či ďalších osobných priestorov. Je možné sa odvolať na nejaký konkrétny porušovaný zákon?

Odpoveď: Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom

(odpoveď odoslaná: 21.02.2025)

Dobrý deň, preštudovali sme si Vami položenú otázku, ku ktorej uvádzame nasledovnú odpoveď :

Vo Vašom prípade platí ust. § 177 Zákonníka práce :

"(1) Zamestnávateľ je povinný svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.

(2) Na ochranu svojho majetku je zamestnávateľ oprávnený vykonávať v nevyhnutnom rozsahu kontrolu vecí, ktoré zamestnanci vnášajú na pracovisko alebo odnášajú z pracoviska. Podrobnejšie podmienky určí zamestnávateľ v pracovnom poriadku. Pri kontrole sa musia dodržať predpisy o ochrane osobnej slobody a nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť."

 

 

Z uvedeného zuák. ustanovenia vyplýva, že kontrolu vecí zamestnanca môže zamestnávateľ vykonať, ale nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť /príklad : môže požiadať, aby ste vybrali veci z vreciek, ale sám vrecká na ošatení prehľadávať nemôže, môže požiadať ukázať obsah kabelky, ale nesmie sa hrabať vo Vašom diáry a pod/. Osobná prehliadka - vyzlečenie pred odchodom z pracoviska - je pod hranou zákona. Pokiaľ ide o osobné motor. vozidlo, ak by sa toto nachádzalo v priestoroch ohradených pre prevádzku obchodu, môže požiadať, aby ste otvorili kufor auta. Ale v prípade, že ide o auto na parkovisku mimo prevádzky toto právo už nemá, lebo možnosťou na strane zemestnávateľa je kontrola pri vstupe a odchode z pracoviska.

Platí v tomto smere aj ust. § 13 ods. 4 Zákonníka práce :

"Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania."

Odporúčam prípade, ak ste názoru, že ide o ponižujúce konanie zo strany zamestnávateľa k Vám ako zamestnancom, kontaktovať prísl. úrad práce.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v kancelárii o rozmere 8x5m na oddelení kvality, kde sa meria na 3D stroji. Včera nám náš vedúci dal nainštalovať kameru, ktorá sníma počítač a v podstate celú miestnosť. Na každej zmene tu pracujeme traja pracovníci. Nikdy sa tu nestal žiaden úraz a ani nič nezmizlo. Nevypisovali sme žiadne papiere ohľadom kamier. Je to pomerne nepríjemné a ponižujúce. Má právo nás takto sledovať? Ďakujem.

Odpoveď: Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom

(odpoveď odoslaná: 08.02.2019)

Dobrý deň,

podľa § 13 ods. 4 Zákonníka práce Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania.

Ak to s Vami neprerokoval, potom porušuje zákon. Vy môžete podať zamestnávateľovi oficiálnu sťažnosť a ak problém neodstráni, potom môžete podať aj žalobu na súd. Rovnako môžete podať podnet na Inšpektorát práce.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Monitorovanie pracovného miesta kamerovým systémom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.