Dobrý deň, preštudovali sme si Vami položenú otázku, ku ktorej uvádzame nasledovnú odpoveď :
Vo Vašom prípade platí ust. § 177 Zákonníka práce :
"(1) Zamestnávateľ je povinný svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.
(2) Na ochranu svojho majetku je zamestnávateľ oprávnený vykonávať v nevyhnutnom rozsahu kontrolu vecí, ktoré zamestnanci vnášajú na pracovisko alebo odnášajú z pracoviska. Podrobnejšie podmienky určí zamestnávateľ v pracovnom poriadku. Pri kontrole sa musia dodržať predpisy o ochrane osobnej slobody a nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť."
Z uvedeného zuák. ustanovenia vyplýva, že kontrolu vecí zamestnanca môže zamestnávateľ vykonať, ale nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť /príklad : môže požiadať, aby ste vybrali veci z vreciek, ale sám vrecká na ošatení prehľadávať nemôže, môže požiadať ukázať obsah kabelky, ale nesmie sa hrabať vo Vašom diáry a pod/. Osobná prehliadka - vyzlečenie pred odchodom z pracoviska - je pod hranou zákona. Pokiaľ ide o osobné motor. vozidlo, ak by sa toto nachádzalo v priestoroch ohradených pre prevádzku obchodu, môže požiadať, aby ste otvorili kufor auta. Ale v prípade, že ide o auto na parkovisku mimo prevádzky toto právo už nemá, lebo možnosťou na strane zemestnávateľa je kontrola pri vstupe a odchode z pracoviska.
Platí v tomto smere aj ust. § 13 ods. 4 Zákonníka práce :
"Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania."
Odporúčam prípade, ak ste názoru, že ide o ponižujúce konanie zo strany zamestnávateľa k Vám ako zamestnancom, kontaktovať prísl. úrad práce.