Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?

Dobrý deň, mám otázku a potrebujem poradiť. Moja mama sa bojí rozviesť a vyhovára sa na to, že po rozvode nedokáže svojho manžela vyhnúť z domu a budú na nej ležať povinnosti nájsť mu náhradné bývanie. Moja otázka znie takto: bude toto na nej ležať aj napriek tomu, že bývajú v mestskom byte, teda v prenájme? Nikto z nich nie je vlastníkom bytu a ani nezačali byt obývať na začiatku manželstva, keďže sa on k nej prisťahoval. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?

Dobrý deň, vychádzajúc z Vašej otázky je zrejmé, že zmluvu o nájme mestského bytu má uzatvorenú iba Vaša mama. Napriek tomu v zmysle ustanovenia § 704 ods. 1 Občianskeho zákonníka okamihom uzavretia manželstva vznikol Vaším rodičom tzv. spoločný nájom bytu manželmi (aj keď zmluvu má uzatvorenú iba Vaša mama). Zákon ďalej ustanovuje, že ak dôjde k rozvodu manželstva a zániku spoločného nájmu bytu manželmi prvoradou je dohoda manželov o tom, ktorý z nich bude byt naďalej užívať. Ak sa dohodnúť nedokážu, rozhodne súd na návrh niektorého manžela. Zákon však v tomto smere prikazuje súdu vziať zreteľ najmä na záujmy maloletých detí (t.j. ak by ste boli ešte maloletá a boli by ste zverená do starostlivosti matky, súd by mal užívanie bytu "prisúdiť" Vašej mame, aby ste mali zabezpečené bytové potreby). Rovnako má súd vziať do úvahy stanovisko prenajímateľa. Vzhľadom na to, že nájomnú zmluvu uzatvorila Vaša mama, mám za to, že prenajímateľ by sa priklonil skôr k tomu, aby byt užívala Vaša mama.