Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitriansky
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 26. 7. 2016

Otázka: Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?

Dobrý deň, mala by som otázku a potrebovala by som poradiť. Moja mamina sa bojí rozviesť, vyhovára sa na to, že nedostane manžela z domu po rozvode, a bude mu musieť nájsť náhradné bývanie. Moja otázka znie, bude mu ho musieť nájsť aj napriek tomu, že bývajú v mestskom byte, takže v prenájme? Nikto nie je vlastník bytu, a ani ho nezačali obývať na začiatku manželstva, nakoľko sa on prisťahoval? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?

Dobrý deň, vychádzajúc z Vašej otázky je zrejmé, že zmluvu o nájme mestského bytu má uzatvorenú iba Vaša mama. Napriek tomu v zmysle ustanovenia § 704 ods. 1 Občianskeho zákonníka okamihom uzavretia manželstva vznikol Vaším rodičom tzv. spoločný nájom bytu manželmi (aj keď zmluvu má uzatvorenú iba Vaša mama). Zákon ďalej ustanovuje, že ak dôjde k rozvodu manželstva a zániku spoločného nájmu bytu manželmi prvoradou je dohoda manželov o tom, ktorý z nich bude byt naďalej užívať. Ak sa dohodnúť nedokážu, rozhodne súd na návrh niektorého manžela. Zákon však v tomto smere prikazuje súdu vziať zreteľ najmä na záujmy maloletých detí (t.j. ak by ste boli ešte maloletá a boli by ste zverená do starostlivosti matky, súd by mal užívanie bytu "prisúdiť" Vašej mame, aby ste mali zabezpečené bytové potreby). Rovnako má súd vziať do úvahy stanovisko prenajímateľa. Vzhľadom na to, že nájomnú zmluvu uzatvorila Vaša mama, mám za to, že prenajímateľ by sa priklonil skôr k tomu, aby byt užívala Vaša mama. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať? (Rozvod)

Zdravím, chcem sa opýtať na trvalé bydlisko manželov. Byt som si kúpil 3 roky pred svadbou, po svadbe sa žena prisťahovala z Michaloviec a dala si u mňa trvalý pobyt. Teraz sa zamilovala do iného muža a ide sa so mnou rozviesť. Chcem sa opýtať, či po rozvode a po vysporiadaní BSM (zariadenie a prerobenie bytu), keď ju vyplatim pôžičkou, či, keď jej nechám aj naďalej trvalý pobyt u mňa (ona chce ísť bývať do podnájmu možno o dva bloky ďalej, ale trvalý pobyt by chcela mať u mňa, aby sa nemusela hlásiť na úrad práce do Michaloviec, keď tam bude mať naspäť trvalý pobyt u rodičov), tak čo to znamená pre mňa a pre ňu? Trvalý pobyt ma iba evidenčný charakter, alebo sa môže raz, keď jej dôjdu peniaze, dožadovať, že ma právo u mňa bývať, lebo ma tu trvalý pobyt a ja ju nesmiem vyhodiť alebo jej hľadať, či platiť náhradné ubytovanie a ako je to s poštou a korenspondenciou? Môže si uviesť prechodný pobyt v podnájme a trvalý u rodičov? Pre upresnenie máme tri malé deti do 7 rokov a dohodli sme sa predbežné na striedavej starostlivosti po týždni a deti budú mať trvalý pobyt u mňa naďalej. Proste, či môžem mať v budúcnosti ja z toho nejaké komplikácie po rozvode, keď jej nezruším trvalý pobyt u mňa, aj keď ho naše deti budú mať stále? Ďakujem.

Odpoveď: Mama sa bojí rozvodu, ako postupovať?

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 02.03.2017)

Dobrý deň,

presne ako uvádzate. Trvalý pobyt má výlučne evidenčný charakter a nevzniká ním žiadne právo k nehnuteľnosti (ani vlastnícke, ani užívacie). Trvalým pobytom nevzniká ani nárok na náhradné bývanie.  Pokiaľ ide o korešpondenciu, tá jej bude doručovaná na adresu, ktorú si zvolí, teda k vám, prípadne do prenajímaného bytu, a pod. Ak by aj v budúcnosti vznikli problémy, môžete jej trvalý pobyt zrušiť (momentálne nemôžete, pretože je Vaša manželka). Rovnako môže mať trvalý pobyt nahlásený u rodičov a prechodný v prenájme, avšak bude potrebný súhlas vlastníka prenajímanej nehnuteľnosti. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk