Môžem vrátiť tovar kúpený v kamennej predajni?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môžem vrátiť tovar kúpený v kamennej predajni?

Dobrý deň! V utorok som si kúpila spoločenské šaty v kamennej predajni a v stredu som ich chcela vrátiť alebo vymeniť za iný tovar. Bolo mi povedané, že na takýto postup nemám právo. Ak by som mala šaty doma cez víkend alebo dlhšie ako týždeň, pochopila by som, že by mohlo byť možné podozrenie, že šaty boli použité na jednu príležitosť a potom vrátené. Predavačka mi však povedala, že to nie je možné a nikto iný sa so mnou už nechcel baviť. Majú obchodníci právo odmietnuť vrátenie peňazí za tovar alebo jeho výmenu za iný? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem vrátiť tovar kúpený v kamennej predajni?

Dobrý deň, žiadny právny predpis neumožňuje fyzickej osobe - spotrebiteľovi vrátiť tovar zakúpený v kamennej predajni. Uplatniť právo odstúpenia od zmluvy bez udania dôvodu a požadovať vrátenie kúpnej ceny zákon upravuje napríklad pri internetovom predaji. Ak kamenná predajňa akceptuje vrátenie tovaru, koná tak nad rámec svojich povinností, čo je prípad niektorých známych obchodných reťazcov.