Mám platiť výživné ak po maturite nejde hneď na vysokú školu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Mám platiť výživné ak po maturite nejde hneď na vysokú školu?

Dobrý deň, poctivo platím výživné, ktoré určil súd na môjho syna. Ten má 20 rokov a teraz bude maturovať na Hotelovej akadémii. Podľa jeho vyjadrenia neplánuje pokračovať na vysokej škole. Chce si nájsť brigádu alebo prácu a možno o rok vyskúša vysokú školu, ak ho na nejakú prijmú. Ako mám postupovať? Mám nadalej platiť výživné alebo mám podať návrh na zrušenie výživného?

Odpoveď: Mám platiť výživné ak po maturite nejde hneď na vysokú školu?

Dobrý deň. V zmysle zákonnej úpravy musí povinný rodič platiť výživné dovtedy, kým dieťa nie je objektívne schopné samé sa živiť. V zásade platí, že ak dieťa ukončí školskú dochádzku bez toho, aby ďalej pokračovalo v štúdiu, nič mu nebráni v tom, aby sa zamestnalo a živilo sa samé. Inak povedané, môže to byť dôvod na zánik vyživovacej povinnosti. Treba si však uvedomiť, že ak bola vyživovacia povinnosť určená súdom, je potrebné ju aj zrušiť súdnym rozhodnutím. Návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti je však potrebné podať až po riadnom skončení štúdia.