Lízingové splátky a výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Lízingové splátky a výživné

Dobrý deň, môj bývalý manžel má mesačný príjem 1300 eur. Povinnosť vyživovať naše spoločné dieťa mu súd pridelil pred dvoma rokmi vo výške 200 eur mesačne. Pred pár mesiacmi si však na leasing zaobstaral nové luxusné motorové vozidlo. Od tej doby prestal platiť plnú sumu 200 eur mesačne a na maloleté dieťa prispieva len 150 eur mesačne. Keď som sa ho na to opýtala, odpovedal, že jeho príjem po zaplatení všetkých výdavkov, vrátane leasingu, činí len tých 150 eur, ktoré mi posiela. Okrem toho uviedol, že ak sa nedohodneme, bude požadovať zníženie výživného. Rada by som sa preto opýtala, či je takýto krok z jeho strany oprávnený a akú úlohu pritom zohráva leasing pri neplatení výživného?

Odpoveď: Lízingové splátky a výživné

Dobrý deň,

lízingové splátky nemajú vplýv na výšku výživného. Ak si otec platí lízing motorového vozidla, súd by mu jeho návrh na zníženie výživného zamietol, preto s ním určite nepodpisujte žiadnu dohodu o znížení výživného, pretože na súde by so svojim návrhom neuspel. Nižšie uvádzame rozhodnutie súdu v obdobnej veci:

Rozsudok KS v Banskej Bystrici sp. zn. 17 CoP/44/2009

U osoby povinnej platiť výživné na maloleté dieťa sú rozhodujúce objektívne reálne schopnosti a možnosti poskytovať výživné v určitej konkrétnej výške.

 Obrana otca spočívajúca v tvrdení, že mesačne uhrádza leasingové splátky na auto, môže byť vyhodnotená ako právne irelevantná, pretože v súlade s ustanovením § 62 ods. 5 ZR má výživné prednosť pred inými výdavkami povinného rodiča.