Kedy zaniká oprávnenia konateľa konať v mene spoločnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Prešov

Otázka: Kedy zaniká oprávnenia konateľa konať v mene spoločnosti?

Dobrý deň, prosím Vás o radu v nasledujúcej veci. Od zamestnávateľa som dostal okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu neospravedlnenej absencie na pracovisku. Výpovedi zo strany zamestnávateľa som oponoval – zaslal som mu list, v ktorom som uviedol, že s výpoveďou nesúhlasím a trvám na ďalšom zamestnávaní. Zamestnávateľ moju odpoveď neakceptoval a naďalej trvá na výpovedi. Zároveň mi za posledné tri mesiace nevyplatil mzdu. Túto záležitosť riešim aj súdnou žalobou o neplatnosť výpovede. Som presvedčený, že zamestnávateľ (konateľ) mi dal výpoveď z dôvodu, že som oponoval jeho finančným transakciám, ktoré neboli v súlade s účtovníctvom a dochádzalo pri nich k neoprávnenému presmerovaniu finančných prostriedkov. Mojou pozíciou vo firme bol finančný riaditeľ. Konateľ nie je majiteľom spoločnosti, bol tam len dosadený. Po podaní žaloby som sa obrátil na majiteľa spoločnosti a o danej situácii som ho informoval. Následne bol konateľ odvolaný a bol zvolený nový konateľ. Súdny proces o neplatnosť výpovede stále prebieha a súd zaslal požiadavku na námietky odporcovi, teda zamestnávateľovi, aby sa v tejto veci vyjadril. Nový konateľ na námietky nereagoval, ale zareagoval na nich pôvodný konateľ. Moja otázka znie: Môže pôvodný konateľ ešte v tejto veci konať za spoločnosť a zasielať vyjadrenia k žalobe? Bude súd brať do úvahy tieto námietky alebo budú neplatné? Mám upozorniť súd, že v tejto veci konateľ koná neoprávnene? Alebo je toto úlohou nového konateľa? Ak pôvodný konateľ nemôže konať, mohli by ste mi, prosím, poskytnúť relevantné znenie paragrafu, na ktoré by som sa mohol odvolať? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Kedy zaniká oprávnenia konateľa konať v mene spoločnosti?

Dobrý deň, v zmysle § 21 ods. 1 pís. a) Občianskeho súdneho poriadku (OSP), za právnickú osobu ako účastníka súdneho konania koná štatutárny orgán; ak štatutárny orgán tvorí viacero fyzických osôb, koná za právnickú osobu jeho predseda, prípadne jeho člen, ktorý tým bol poverený. Podľa § 133 ods. 1 Obchodného zákonníka (ObchZ), štatutárnym orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným je jeden alebo viac konateľov. Podľa § 66 ods. 2 ObchZ, ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je odvolanie z funkcie účinné prijatím rozhodnutia príslušným orgánom spoločnosti. Z uvedených ustanovení vyplýva, že dňom prijatia rozhodnutia o odvolaní konateľa, zaniká táto funkcia, v dôsledku čoho, už táto osoba nie je oprávnená konať za obchodnú spoločnosť, vrátanie všetkých úkonov v súdnom spore. Odporúčam Vám preto, aby ste na tieto skutočnosti upozornili súd.