Je spáchanie priestupku porušením skúšobnej doby podmienečného odsúdenia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Je spáchanie priestupku porušením skúšobnej doby podmienečného odsúdenia?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na nasledovné. Ak sa niekto nachádza v podmienke a spácha priestupok, za ktorý dostane pokutu za porušenie povinnosti denného svietenia na aute alebo iných menej závažných priestupkov, je to porušenie podmienky? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je spáchanie priestupku porušením skúšobnej doby podmienečného odsúdenia?

Dobrý deň, podľa § 50 ods. 1 Trestného zákona, súd pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody určí skúšobnú dobu, a to na jeden až päť rokov. V rámci uvedeného môže súd uložiť aj rôzne obmedzenia a povinnosti smerujúce k tomu, aby páchateľ viedol riadny život. Povinnosť viesť riadny život v skúšobnej dobe a povinnosť splniť všetky súdom uložené obmedzenia a povinnosti je základným predpokladom pre osvedčenie sa páchateľa v skúšobnej dobe. Rozhodnutie súdu o tom, či sa podmienečne odsúdený osvedčil, závisí od jeho úvahy a okolností konkrétneho prípadu. Pri hodnotení splnenia povinnosti viesť v skúšobnej dobe riadny život, súd skúma predovšetkým dodržiavanie právnych noriem a plnenie pracovných, rodinných a ďalších občianskych povinností. Spáchanie menej závažných priestupkov na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, preto ešte automaticky neznamená porušenie hodnotiacich kritérií pre osvedčenie sa podmienečne odsúdeného a tým pádom nemusí byť o osobe rozhodnuté, že sa neosvedčila. Nie je však vylúčené, že súd by aj za menej závažné porušenie zákona premenil podmienku.