Máte
otázku?

Je možné v mojom prípade zahladiť trest?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Je možné v mojom prípade zahladiť trest?

Dobry den, chcel som sa poradit ohladom jednej veci. Do roku 2013 som sluzil v OSSR. V tomto roku som bol aj prepusteny za zistenie alkoholu na pracovisku. Chcel by som sa spytat, ci existuje nejaka moznost zahladenia trestu v mojom spise. Nakolko som chcel vstupit do inej štatnej služby, ale na zaklade toho, ze ma z armady prepustili za alkohol, tak mi žiadost zamietli. Potreboval by som poradit, či je takyto trest možne zahladit? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Je možné v mojom prípade zahladiť trest?

Dobrý deň,

podľa zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky v znení účinnom v roku 2013, keď ste boli prepustený z OS SR, bolo disciplinárnym opatrením len: a) písomné pokarhanie a b) zníženie služobného platu až o 15 % najdlhšie na tri mesiace z posledného priznaného služobného platu. Disciplinárnym opatrením teda nie je prepustenie zo služobného pomeru.

Podľa uvedeného zákona možno zahladiť len disciplinárne opatrenie. Dôvod, pre ktorý ste boli prepustený z OS SR teda nemožno zahľadiť, keďže ako sme uviedli, podľa zákona č. 346/2005 Z. z. prepustenie zo služobného pomeru nie je disciplinárnym opatrením.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Je možné v mojom prípade zahladiť trest? (Pracovné právo)

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať ako mám postupovať pri zahladení podmienečného trestu odňatia slobody na 2 roky a so skúšobnou dobou 3 roky. Trest nadobudol právoplatnosť 18. 2 2016 a skončil 18. 2 2019. Trest bol uložený maloletému.

Odpoveď: Je možné v mojom prípade zahladiť trest?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2019)

Dobrý deň,

V zmysle ustanovenia § 121 ods. 3 Trestného zákona Ak súd vyslovil, že sa mladistvý podmienečne odsúdený na trest odňatia slobody, podmienečne odsúdený na trest odňatia slobody s probačným dohľadom alebo podmienečne prepustený z výkonu trestu odňatia slobody osvedčil, hľadí sa na neho, akoby nebol odsúdený.

Podľa vyššie uvedeného ustanovenia nastáva priamo zo zákona fikcia neodsúdenia, a to vykonaním trestu odňatia slobody, ktorý bol podmienečne odložený, ak súd vyslovil, že sa mladistvý osvedčil.

Na základe vyššie uvedeného, ak došlo k zahladeniu odsúdenia mladistvého, hľadí sa na neho, akoby nebol odsúdený.  


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Je možné v mojom prípade zahladiť trest?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku