Je možné v mojom prípade zahladiť trest?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Je možné v mojom prípade zahladiť trest?

Dobrý deň, rád by som sa poradil ohľadom jednej veci. Do roku 2013 som slúžil v OSSR. V tomto roku ma prepustili za zistenie alkoholu na pracovisku. Chcel by som sa opýtať, či existuje nejaká možnosť zahladenia trestu v mojom spise. Plánoval som vstúpiť do inej štátnej služby, ale na základe toho, že ma z armády prepustili za konzumáciu alkoholu, mi žiadosť zamietli. Potreboval by som poradiť, či je možné takýto trest zahladiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je možné v mojom prípade zahladiť trest?

Dobrý deň,

podľa zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky v znení účinnom v roku 2013, keď ste boli prepustený z OS SR, bolo disciplinárnym opatrením len: a) písomné pokarhanie a b) zníženie služobného platu až o 15 % najdlhšie na tri mesiace z posledného priznaného služobného platu. Disciplinárnym opatrením teda nie je prepustenie zo služobného pomeru.

Podľa uvedeného zákona možno zahladiť len disciplinárne opatrenie. Dôvod, pre ktorý ste boli prepustený z OS SR teda nemožno zahľadiť, keďže ako sme uviedli, podľa zákona č. 346/2005 Z. z. prepustenie zo služobného pomeru nie je disciplinárnym opatrením.